Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Indonezja – wyspiarskie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

Etymologia nazwy kraju

Nazwa Indonezja wywodzi się z dwóch słów - z łaciny "indus" (oznaczającego Indie) i greckiego słowa "nesos" (co oznacza wyspy).

Symbole narodowe

Ustrój polityczny

Indonezja jest republika. Głową państwa jest prezydent wybierany na 5 lat kadencji przez Doradcze Zgromadzenie Ludowe. Władza ustawodawcza należy do parlamentu (z 500 miejsc 100 obsadza prezydent) o 5-letniej kadencji. Rząd pod kierownictwem prezydenta sprawuje władzę wykonawczą. Władza sądownicza należy do Sąd Najwyższego, którego członków wybiera prezydent.
władza ustawodawcza władza wykonawcza władza sądownicza Izba Reprezentantów
Rozkład miejsc według partii:

Podział administracyjny

Indonezja jest podzielona na 31 prowincji, w tym trzy (Aceh, Dżakarta i Jogyakarta) okręgi specjalne.
Okręgi specjalne: Aceh, Dżakarta, Yogyakarta.

Demografia

Ludność Indonezji jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, językowym i religijnym. Ogółem występuje ok. 300 grup etnicznych posługujących się ok. 250 odrębnymi językami (razem z dialektami 583). Oficjalnym jezykiem jest Bahasa Indonesia.
Najliczniejsze grupy etniczne to: Większość mieszkanców Indonezji jest wyznawcami Islamu.
Najliczniejsze grupy religijne to:

Geografia

Indonezja jest państwem wyspiarskim położonym na 18 108 wyspach. Około 6 tys. z nich jest zamieszkała. Należą one do Archipelagu Malajskiego. Wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ. Ich brzegi opływają Ocean Spokojny i Indyjski. Na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami.
Najważniejsze wyspy Indonezji to: Mniejsze indonezyjskie wyspy:

Gospodarka

Na wyspach indonezyjskich panują warunki wilgotne, tworzące lasy równikowe. Dlatego też możliwości rozwiniętej uprawy są dosyć ograniczone. Indonezja jest krajem raczej rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku, pieprzu, chininy. Jest też ogromnym producentem ropy, cyny. Gospodarka rolno-plantacyjna daje około 60% dochodu narodowego. Trudny teren do zagospodarowania daje Indonezji niecałe 15% powierzchni kraju. Głównymi uprawami są ryż, drzewo kauczukowe, herbata, tytoń, różne egzotyczne przyprawy, palma oleista itp.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 16:58:11