Czytaj więcej"/> Drukuj
Indie (w jęz. hindi, Bharat; Republika Indii, Bharatīya Gaṇarajya) – państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynentu indyjskiego.
Od północy Indie są ograniczone przez pasma górskie: Karakorum i Himalaje. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Myanmar i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, zaś od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim 450 km na zachód od wybrzeży kraju, oraz leżące w Zatoce Bengalskiej archipelagi Andamanów i Nikobarów.

(Ludność miejska stanowi jedynie 27 % mieszkańców państwa.)

Głową państwa jest prezydent, organem ustawodawczym dwuizbowy parlament - Sansad. Stany mają własne organy władzy, na czele stoi gubernator mianowany przez prezydenta.

Podział administracyjny

Indie podzielone są na 28 stanów i 7 terytoriów związkowych.
Stany: Terytoria związkowe:
 1. Andhra Pradeś
 2. Arunaćal Pradeś
 3. Asam
 4. Bihar
 5. Ćhattisgarh
 6. Goa
 7. Gudźarat
 8. Harijana
 9. Himaćal Pradeś
 10. Dźammu i Kaszmir
 11. Dźarkhand
 12. Karnataka
 13. Kerala
 14. Madhja Pradeś
|
 1. Maharasztra
 2. Manipur
 3. Meghalaja
 4. Mizoram
 5. Nagaland
 6. Orisa
 7. Pundżab
 8. Radźasthan
 9. Sikkim
 10. Tamilnadu
 11. Tripura
 12. Uttaranćal
 13. Uttar Pradeś
 14. Bengal Zachodni
 • A Andamany i Nikobary
 • B Ćandigarh
 • C Dadra i Nagar Haweli
 • D Daman i Diu
 • E Lakszadwip
 • F Puduććeri (dawne Pondicherry)
Terytorium stolicy kraju:

Ludność

Wyznania: hinduiści - 82%, muzułmanie - 12% (9% sunnitów, 3% szyitów), chrześcijanie - 2,3%, sikhowie - 1,9% (gł. w Pendżabie), buddyści - 0,7%, dźiniści - 0,4%, inne - 0,39%.
Waluta: rupia indyjska, dzieli się na 100 pajsa.

Klimat

Zwrotnikowy, na północy zwrotnikowo-monsunowy, na południowym zachodzie wilgotny, stopniowo przechodzi w suchy w zachodniej części Niziny Hindustańskiej; w Karakorum i Himalajach podzwrotnikowy górski, w wyższych partiach gór zima trwa 6 miesięcy, częste cyklony połączone z wielkimi ulewami w okresie przejściowym między monsunem letnim a zimowym. Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15°C u podnóża Himalajów do ok. 28°C na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem 27–30°C, z wyjątkiem pustyni Thar gdzie temperatura osiąga do 36°C.
Rzeki Indii należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Największe rzeki: Ganges czczony przez hinduistów jako święta rzeka, jego dopływy Jamuna, Son, Damodar, Ghaghra. Ganges łączy się w delcie z Brahmaputrą. Na zachodzie dopływy Indusu.

Przyprawy

Najczęściej używane:

Ważne postacie:

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 03:10:31