Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Imperium osmańskie (także: Imperium ottomańskie), kalifat - państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część południowo-zachodniej Azji, północną Afrykę i południowo-wschodnią Europę, założone przez jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii.
W wiekach XVI i XVII było to jedno z najpotężniejszych politycznie państw na świecie, do chwili gdy kraje europejskie poczuły się zagrożone stałymi postępami imperium na Bałkanach. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

Historia

Państwo zostało założone przez Osmana I. Po arabsku Uthman, skąd także nazwa Imperium Ottomańskie). W pierwszych wiekach swojego istnienia było to państwo skrajnie agresywne, prowadzące nieustanną politykę podbojów i walk. W XIII w.-XIV w. władcom tureckim udało się podbić całą Anatolię, oraz rozpoczęli trwający ponad dwa wieki podbój Półwyspu Bałkańskiego, stopniowo podporządkowując sobie skłócone i słabe feudalne państewka chrześcijańskich władców.

Prowincje

W okresie swojego rozkwitu w skład imperium osmańskiego wchodziło 29 prowincji, trzy księstwa wasalne (wśród których były księstwa rumuńskie), oraz Transylwania, królestwo zobowiązane do wierności państwu Osmanów.

Sułtani

Zob. Władcy Turcji
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:50:21