Czytaj więcej"/> Drukuj
Iława - miasto w północnej Polsce, w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego nad południowym krańcem jeziora Jeziorak; 33 tys. mieszkańców (1999). Rozwinięty przemysł materiałów budowlanych, maszynowy, drzewny (tartak), spożywczy (stacja doświadczalna zakładów mleczarskich, zakłady ziemniaczane i drobiarskie). Nad jeziorem Państwowe Gospodarstwo Rybackie (hodowla sandacza). Węzeł kolejowy (krzyżują się tu linie Warszawa - Gdańsk i Poznań - Skandawa), port śródlądowy. Ośrodek wypoczynkowy, sportowy i turystyczny.
br />

Gospodarka

W Iławie rozwija się przemysł spożywczy (reprezentowany przez zakład przemysłu ziemniaczanego, zakład drobiarski i mleczarnię), drzewny i materiałów budowlanych. Dużą rolę w gospodarce miasta odgrywał obsługa ruchu turystycznego i czarter jachtów. O rozwój lokalnej przedsiębiorczości dba Iławska Izba Gospodarcza.

Komunikacja

Przez Iławę przebiega droga Ostróda - Grudziądz oraz Iława - Sampława. W odległości 30 km od miasta przebiega trasa Warszawa - Gdańsk. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe: Poznań - (Olsztyn) Skandawa, Warszawa - Gdańsk i nieczynna Iława - Tama Brodzka (Brodnica).

Życie kulturalne

Większość imprez kulturalnych w mieście patronuje Iławskie Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Organizuje festiwal jazzu tradycyjnego Złota Tarka, odbywającym się w połowie sierpnia w miejskim amfiteatrze nad Małym Jeziorakiem. Tradycją stajie sie również festiwal muzyki szantowej Jeziorak Shanties Meeting. W ramach Centrum działa wiele kół zainteresowań, między innymi plastyczne, rzeźbiarskie, taneczne, teatralne i szachowe. Podobny profil działalności ma Spółdzielczy Dom Kultury Polanka. Ponadto w Iławie funkcjonuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta i katolicki zespół Credo. Mieszkańcy mogą korzystać z kina X Muza i biblioteki.

Sport

Iława jest dużym ośrodkiem sportów wodnych. W mieście działa wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Mieszkańcy mogą korzystać również z wypożyczalni rowerów i znajdujących się w okolicy miasta ośrodków jeździeckich. Obiektami sportowymi w Iławie są kompleksowo wyposażony Stadion Miejski i hala sportowo-widowiskowa. Iławskie Centrum Kultury Sportu i Turystyki wspiera działalność sekcji sportowych (tenis ziemny, tenis stołowy, lekka atletyka, wioślarstwo, żeglarstwo, piłka nożan i siatkówka).

Historia

Miasto zostało założone w 1305, na miejscu staropruskiej osady, przez komtura krzyżackiego Siegharda von Schwartzburga. W tym samym roku Iława otrzymała prawa miejskie. W 1317 nastąpiło odnowienie przywileju miejskiego. Uzupełnienie przywilejów nastąpiło 10 kwietnia 1333, uzupełnienia dokonał komtur dzierzgoński Günther von Schwarzburg. Rozwój Iławy zahamowała zaraza, która w latach 1362-1363 zdziesiątkowała mieszkańców. Od 1466 miasto było w granicach lennych wobec Polski Prus Zakonnych, a od 1525 w Prusach Książęcych. Po rozbiorach Polski Iława znalazła się w granicach Prus, a od 1945 - ponownie w Polsce.
W 1966 roku została oddana do użytku szkoła podstawowa nr 3, która od niedawna nosi imię polskich olimpijczyków. W latach siedemdziesiątych XX wieku w Iławie rozpoczął się czas inwestycji - budowano osiedla mieszkaniowe, nowe centrum (przy ulicy Sobieskiego), oddano do użytku kotłownię miejską. Prace rozpoczęte w latach siedemdziesiątych kontynuowano w następnym dziesięcioleciu. Zmiany ustrojowe, do których doszło w latach dziewięćdziesiątych wywarły ogromny wpływ na życie gospodarcze i kulturalne miasta i jego mieszkańców.

Zabytki i turystyka

|
Iława -


Gimnazja

Licea

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 19:32:14