Czytaj więcej"/> Drukuj
Harold II (Harald II) - syn hrabiego Godwina z Kentu, a szwagier Edwarda Wyznawcy, król Brytanii (w 1066 roku). Synowie Kanuta (Harold I i Hardekanut) byli nieudolni i wywołali powstanie Anglosasów (przeciwko Normanom duńskim), na których czele stanął Godwin. Przywrócił on na tron ostatniego z potomków Alfreda Wielkiego, Edwarda Wyznawcę, ktory przybył z Normandii, by rządzić. Był chorowitym ascetą, niezdolnym do rządów, toteż rządził za niego syn Godwina, utalentowany, energiczny i ogólnie lubiany Harold, który po śmierci Edwarda został wybrany na króla.
Harold właśnie pokonał Norwegów w północnych hrabstwach, gdy doszła go wieść o wylądowaniu Normanów francuskich na południowym wybrzeżu. Księciem sfrancuziałej zupełnie Normandii był Wilhelm I Zdobywca, syn Roberta Diabła, człowiek olbrzymiego wzrostu i nadzwyczajnej siły, odważny i chytry, krewniak Edwarda Wyznawcy. Zdarzyło się za życia Edwarda, że burza rozbiła okręt, na którym Harold jechał do Normandii. Według prawa brzegowego należał się od niego duży okup. Gdy rozbitek przybył do stolicy Normandii, Rouen, Wilhelm wspomniał, że jest sukcesorem Edwarda i poprosił Harolda o pomoc w tej sprawie. Harold zmieszał się, ale w końcu przyrzekł mu dopomóc w uzyskaniu tronu angielskiego. Wilhelm zażądał przysięgi. Gdy po śmierci Edwarda Harold objął tron, powołując się na wolę narodu, Wilhelm rozgłosił "straszne wiarołomstwo Saksona". Zebrawszy liczny żądnych przygód wojów z całej Francji, Wilhelm popłynął do Anglii na kilkuset okrętach. Po krwawego starcia doszło pod Hastings (1066). Harold, nie czekając na przybycie pospolitego ruszenia, stanął do boju z 6 tys. rycerstwa. Wojsko jego było znużone marszem, ale usypało na wzgórzu okopy i stanęło murem. Wysiłki Normanów {ok. 7 tys. ludzi) były daremne. Wtedy Wilhelm zdobył się na podstęp: udał ucieczkę. Anglicy rzucili się w pogoń, łamiąc szereg i mur tarcz, który wcześniej ich chronił. Otoczeni na równinie, zostali doszczętnie wymordowani. Padł Harold, trafiony strzałą w oko, i dwaj jego bracia. Nazajutrz na pobojowisku z trudem rozpoznała go narzeczona, piękna Judyta.
Bitwa pod Hastings oddała losy Anglii w ręce Wilhelma. Rozpoczął się okres mordów i łupieży. Wkrótce poddał się Londyn, odcięty od dostaw żywności. Tak skończyło się panowanie Anglosasów w Anglii.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 04:09:08