Czytaj więcej"/> Drukuj

Herb

Motto
LIBERTATEM QUAM PEPERERE MAIORES
DIGNE STUDEAT SERVARE POSTERITAS

Info
Powierzchnia:755,16 km²
Liczba mieszkańców:1.735.568 (listopad 2004)
Portal:hamburg.de
Średnia wysokość: 3 m n.p.m.
kod pocztowy:20001-20999 21001-21149 22001-22559
numer kierunkowy:040
Położenie:53° 33' N
10° 00'
E
tablica rejestracyjna:HH
Podział miasta:7 rejonów i 104 dzielnice
Polityka
Burmistrz:Ole von Beust (CDU)
Partia rządząca:CDU
Mapa
Hamburg -

Hamburg (Freie und Hansestadt Hamburg, Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg) to miasto w północnych Niemczech niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,73 mln - drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. Port lotniczy, węzeł drogowy i kolejowy. W Hamburgu znajduje się największy cmentarz na świecie (pow. 400 hektarow), miasto przez lata rywalizowało w tej sprawie z Chicago.

Historia

Stare zabytkowe miasto - w większości zniszczone w wyniku alianckiego nalotu dywanowego 27 lipca 1943 (ponad 40 tysięcy ofiar) - otoczone jest nowoczesnymi osiedlami wkomponowanymi w obszary leśne. Miasto przez pięćdziesiąt lat po wojnie było rządone przez lewicę. Od 2001 roku na czele rządu stoi Ole von Beust (CDU).
W pamięci hamburczyków w szczególny sposób zapisały się cztery wydarzenia historyczne, a mianowicie:
1. Okupacja Hamburga przez oddziały Napoleona w latach 1806 do 1814. Z jednej strony oznaczała ona dla mieszkańców Hamburga przeobrażenia demokratyczne, z drugiej zaś był to z punktu widzenia życia gospodarczego i społecznego czas wyrzeczeń.
2. Wielki Pożar, który w roku 1842 zniszczył jedną trzecią miasta. Katastrofa ta jednak miała i pozytywny aspekt Hamburg odbudowano czyniąc zeń nowoczesne miasto.
3. Bombardowania w 1943 roku były reakcją na niemiecką agresję, jednakże dotknęły one ludność Hamburga tak ciężko, jak doświadczyło tego tylko niewiele miast na świecie. Większość Hamburga została zniszczona. Zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.
4. Wielka Powódź z roku 1962, która zalała wielkie obszary północnych Niemiec, dotknęła także Hamburg. Rząd Grecji natychmiast ruszył z pomocą wysyłając 500 ton rodzynek koryntek.

Gospodarka

Port w Hamburgu jest ważnym centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej.
Wśród portów obsługujących kontenerowce zajmuje on drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Położony jest 120 km od linii morza, a mimo to może przyjąć największe kontenerowce świata.
Śródlądowe położenie, a także wspaniałe możliwości kontynuowania transportu drogą kolejową, wodną i autostradami decydują o atrakcyjności tego portu. Sam tylko obrót z krajami Morza Bałtyckiego stanowi 25%.
W Hamburgu będącym metropolią handlową i komunikacyjną ma swoją siedzibę ponad 90 konsulatów. Spośród tylko azjatyckich przedsiębiorstw aż 460 ma w Hamburgu swoją centralę europejską bądˇ swój oddział. Wraz z rozwijającym Hafencity się centrum handlowym miasta powstaje nad samą Łabą nowoczesna dzielnica handlowo-przemysłowa.
Hamburg będąc także siedzibą wysoko wyspecjalizowanego przemysłu jest w czołówce ośrodków rozwoju medycyny i biotechnologii. To również światowe centrum przemysłu lotniczego. Właśnie tutaj powstaje wiele podzespołów wielkiego Airbus'a A 380.
Kto gra na Steinwayu, kremuje się Nivea, albo pisze piórem Montblanc, używa produktów z Hamburga. Z hamburskich drukarni wychodzą pisma i książki czytane we wszystkich językach na całym świecie.

Uczelnie wyższe

Instytucje kulturalne

Hamburg -

Musical

Miasta partnerskie

Honorowi Obywatele Hamburga

Sport

Linki zewnętrzne

Hamburg -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 21:19:24