Czytaj więcej"/> Drukuj
Gry komputerowe - realizacja pomysłu gry w formie interaktywnego programu komputerowego, będąca podgatunkiem aplikacji komputerowych.

Początki

Pierwszą grę komputerową napisał w 1952 roku A.S. Douglas. Gra nosiła tytuł Noughts and Crosses i działała ona na komputerze EDSAC (graficzny wyświetlacz dysponował rozdzielczością 36x16 punktów) , umieszczonym na uniwersytecie w Cambridge. Było to po prostu Kółko i krzyżyk. Człowiek mógł zagrać tylko przeciw komputerowi. Sześć lat później, William Higinbotham, z Nowego Jorku opracował grę Tennis for Two dla potrzeb corocznego, publicznego pokazu w Brookhaven National Laboratory.

Podział gier na gatunki

Główny artykuł  Lista gatunków gier komputerowych i wideo
Oto najpopularniejszy podział gier komputerowych (także konsolowych) ze względu na gatunki. Jest on stosowany na większości internetowych portali o grach komputerowych - polskich i zagranicznych.
Siłą rzeczy każdy podział jest nieco sztuczny, ponieważ część kategorii to po prostu zbiór epigonów jednego wielkiego przeboju. Z drugiej strony sporo gier można umieścić na pograniczu lub całkiem poza kategoryzacją.

Adaptacje tradycyjnych gier na komputer

Wiele tradycyjnych gier doczekało się swoich komputerowych adaptacji. Powstało na przykład wiele wersji szachów, pasjansów czy automatycznych bilardów (ang. pinball).

Filmy na podstawie gier komputerowych

Niektóre z gier doczekały się adaptacji w postaci seriali lub filmów pełnometrażowych:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 09:29:49