Czytaj więcej"/> Drukuj
Gnostycyzm (od gr. gnósis - wiedza) - doktryny i ruchy religijne powstałe w I i II w. na wschodzie cesarstwa rzymskiego, gł. w Syrii i Egipcie, dualistyczne i łaczące elementy chrześcijaństwa z grecko-egipskim hermetyzmem. Ok. VI wieku ruchy gnostyckie zostały wchłonięte przez szerzący się manicheizm.
Gnostycy uznawali za natchnione różne pisma późnochrześcijańskie (które teologia katolicka zalicza do apokryfów) dokonując ich alegorycznej interpretacji, na podstawie których powstawały utwory o przekazie typowo gnostyckim, jak np.: Trzy pierwsze ewangelie łaczą się bardziej ściśle z tradycją synoptyków, m.in. poprzez nawiązanie do wydarzeń z życia Chrystusa, co jest tłem dla treści gnostyckich.

Główne doktryny i sekty gnostyckie

adamici -- agapeci -- antytakci -- apellici -- archontycy -- askofici -- barbelognostycy -- bazylidianie -- borboryci -- enkratyci -- herakleonici -- kainici -- kleobianie -- kolarbasjanie -- kukeanie -- lukanici -- manicheizm -- marcjonici -- markozjanie -- menandryci -- ofici -- pryscylianizm -- ptolemaici -- setianie -- sewerianie -- szymonianie -- walentynianie

Twórcy doktryn gnostyckich

Baradesanes -- Cerdon -- Karpokrates -- Marek Mag -- Menander -- Satornil -- Szymon Mag -- Walentyn
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-26 00:29:41