Czytaj więcej"/> Drukuj
Giovanni Falcone (18 maja 1939 w Palermo - 23 maja 1992), włoski sędzia śledczy, znany z prowadzonej walki z mafią.
Po odbyciu służby wojskowej i ukończeniu akademii morskiej trafił na studia prawnicze. Po ich ukończeniu rozpoczął karierę w wymiarze sprawiedliwości. W 1964 został pretorem - szeregowym sędzią Lentini w prowincji Syrakuzy. Od 1968 pracował w prokuraturze w Trapani, w 1974 przeniesiony został do Palermo do wydziału sędziów śledczych.
Od 1980 brał udział w dochodzeniach i przygotowaniu procesów czołowych mafiosów i wespół z sędzią Chinnicim dotarł w śledztwie aż do szczebla "Kopuły". Odkrył kulisy walki klanów w Palermo, rozpoczętej w 1981 oraz zdobył dowody istnienia w mafii tzw. trzeciego poziomu, czyli powiązań z wybitnymi uczestnikami życia politycznego i gospodarczego, którzy czerpią zyski ze współpracy ze zorganizowaną przestępczością i udzielają jej pomocy.
Po zamordowaniu Chinniciego przez mafię w 1983, Falcone stanął na czele sztabu antymafijnego, składającego się z siedmiu sędziów śledczych. Sztab ten doprowadził do tzw. maksiprocesu - największego w historii Włoch procesu Cosa Nostra. W marcu 1991 Giovanni Falcone został dyrektorem Wydziału Spraw Karnych Ministerstwa Sprawiedliwości w Rzymie. Prowadzone z jego udziałem razem z amerykańskimi agentami operacje: "Pizza Connection", "Iron Tower" oraz "Pilgrin" doprowadziły do zatrzymania, a następnie skazania znaczących członków Cosa Nostra.
Już w 1983 w trakcie śledztwa wyszło na jaw, że klan Corleone przyjął plan zamordowania Giovanniego Falcone. 21 marca 1989 doszło do pierwszego nieudanego zamachu; mimo podjętych szczególnych środków ostrożności nie udało się skutecznie ochronić sędziego. 23 maja 1992 zginął w zamachu bombowym (razem z żoną, także sędzią). Zamachem kierował prawdopodobnie Micheangelo La Barbera, członek "Kopuły", aresztowany w grudniu 1994.
Imię Giovanniego Falcone oraz innego zamordowanego sędziego walczącego z przestępczością zorganizowaną - Paolo Borsellino - nosi lotnisko w Palermo.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 15:27:27