Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Gdynia jest portowym miastem nadmorskim położonym nad odnogą Morza Bałtyckiego, Zatoką Gdańską w województwie pomorskim, wchodzące w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Jest jednym z najmłodszych polskich miast, zbudowano ją w celu zapewnienia Polsce morskiego okna na świat.

Dzielnice

Edukacja

Atrakcje turystyczne i Muzea

Gdynia jest dosyć młodym miastem, nie posiada wielu zabytków. Najstarszym budynkiem jest 13 wieczny kościół p.w. św. Michała Archanioła na Oksywiu. Warto również wspomnieć o 18 wiecznym neogotyckim Zespole dworkowo-pałacowym na ulicy Folwarcznej w Małym Kacku, czy Orłowie. Pierwsze wzmianki o posiadłości w Orłowie datują się na wiek 14, obecny pałac ze stajnią został zbudowany w pierwszej połowie 18 wieku. Interesujące także są: planowy urbanistyczny układ miasta oraz modernistyczna zabudowa w centrum.
Dużą część Gdynii można obejrzeć z Kamiennej góry (54 m. npm), zatoke Gdańską z nowo otwartej wieży widokowej na górze Donas znajdującej się w okolicach Chwaszczyna, prowadzi do niej żółty szlak. Z innych atrakcji warto wymienić 1,5 kilometrowy bulwar nadmorski, molo oraz klify w Orłowie. Muzea:

Sport

Historia

Wybitni obywatele miasta

Baseny portowe (kolejno od południa)

Współpraca międzynarodowa

Miasta partnerskie Gdyni:

Pociągi

Imię nosiły, lub noszą

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 09:20:46