Czytaj więcej"/> Drukuj
Gazeta - rodzaj wydawnictwa ciągłego, czasopismo ukazujące się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie - w rozumieniu wszystkich dni roboczych.
Pochodzenie słowa gazeta nie jest do końca jasne. Wywodzi się przypuszczalnie z włoskiego gaza, dla określenia drobnej monety, za którą nabywano dzienniki w średniowiecznej Wenecji. Gaza oznacza też srokę, którą w charakterze logo często umieszczano w dziennikach włoskich. Być może źródłosłów gazety to hebrajskie izgard, tłumaczone jako herold, goniec, zwiastun.
Duże gazety mogą mieć wydania regionalne w skali całości gazety, jak również różnić się tylko działami miejskimi i ogłoszeniowymi oraz repertuarem kin, rozgłośni lokalnych itp... Istnieją również gazety posiadające swoje wersje regionalne w skali większej niż jedno państwo. Obecnie gazety wydawane są tak, aby trafiały do dystrybucji wczesnym świtem, kiedyś popularne były również gazety o normalnej porze edycji wczesnym popołudniem (w Polsce np. Express Wieczorny, Wieczór Wybrzeża) - takie gazety mogły mieć nawet kilka wydań aktualizowanych co kilka godzin: na kraj, na region, na miasto, oraz ostatnia wersja tylko na śródmieście, a poszczególne wydania gazety rózniły się tylko kolumnami z aktualnościami.
W szczególnych sytuacjach edycja gazety może mieć ograniczone ramy czasowe czyli określoną ilość wydań, np. gazeta targowa, gazeta festiwalowa, i może mieć wtedy nawet więcej niż jedno w pełni różniące się wydanie dziennie.
Z poligraficznego punktu widzenia gazeta jest wydawnictwem nieobciętym - jest drukowana z arkusza o szerokości równej wielokrotności stron, wystarczy je sfalcować, ale nie obcina się marginesów.
Potocznie - gazeta to czasopismo drukowane na papierze gazetowym, nawet jeśli jest wydawane rzadziej niż raz w tygodniu.

Internetowe wydania wybranych polskich gazet

Dzienniki ogólnopolskie Dzienniki lokalne Ogłoszeniowe
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 09:09:19