Czytaj więcej"/> Drukuj
Gasherbrum II (8035 m n.p.m.). W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4. Jest najniższym ośmiotysięcznikiem Karakorum o pięknej sylwetce regularnej piramidy. Leży na północ od Gasherbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gasherbrum. Nazwa wszytskich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę".
Szczytów o nazwie Gasherbrum jest siedem, znajdują się w Karakorum, pomiędzy lodowcem Baltoro na zachodzie, a lodowcem Gasherbrum Północnym na północy i lodowcem Urdok od wschodu. Najbliższym szczytem położonym w kierunku północno-zachodnim jest Broad Peak. Masyw, w którym leży Gasherbrum II, wznoszący się na wysokość 8035 m n.p.m., składa się jeszcze z Gasherbruma East (7772 m n.p.m.) oraz kilku ciekawych turni, w tym Spur Tower (7310 m n.p.m.) w grani łączącej Gasherbrum II z Gasherbrumem IV (7925 m n.p.m.).

Oczom alpinistów wchodzących na lodowiec Gasherbrum Południowy ukazuje się wspaniały widok na trzy potężne szczyty grupy Gasherbrum. Od zachodu wznoszą się kolejno: Gasherbrum IV (7925 m), Gasherbrum III (7952 m) i Gasherbrum II (8035 m). Ten ostatni położony jest niecałe 6 km w linii prostej od szczytu Gasherbrum I, a oba szczyty oddziela wybitna przełęcz Gasherbrum (około 6600 m). We wschodniej grani Gasherbrum II wznosi się jeszcze wierzchołek o wysokości 7772 m.

Historia podboju

W 1934, wyprawa poprowadzona przez znanego alpinistę Güntera O. Dyhrenfurtha dokonała rekonesansu grupy Gasherbrumów. Na kolejnych alpinistów góra musiała czekać 22 lata i poddała się niemal bez walki, za pierwszym razem. 7 lipca 1956 roku austriacka wyprawa pod kierownictwem Fritza Moraveca zdobyła wierzchołek. Oprócz kierownika wyprawy, szczyt osiągnęli jeszcze Joseph Larch i Johann Willenpart. Austriacy rozpoczęli wspinaczkę z lodowca Gasherbrum Południowy, następnie południowo-zachodnim żebrem i śnieżnym tarasem na grań wschodnią, skąd na wierzchołek. Gasherbrum II nie był w tamtych czasach zbyt obleganym szczytem. Kolejna wyprawa znalazła się u jego podnóży dopiero w 1975. Francuzi poprowadzili wówczas nową drogę południowym żebrem. Byli to Marc Batard i Yannick Seigneur. 13 dni po ich wejściu na szczycie stanęli pierwsi Polacy.

Zdobywcy

Polskie wejścia:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-04 00:56:49