Czytaj więcej"/> Drukuj
Galicia lub Galisja - (gal. Galiza, hiszp. Galicia) - kraina historyczna w północno-zachodniej Hiszpanii.

Historia

Jej spokrewnieni z Portugalczykami mieszkańcy posługują się językiem galisyjskim (galego), który obecnie silnie zhispanizowany w średniowieczu dał początek językowi portugalskiemu.
W starożytności jej terytorium zamieszkiwały plemiona Iberów i Celtoiberów, głównie Gallekowie - twórcy wielu grodów, grodzisk - zw. obecnie castro - otoczonych często kilkoma murami, z domostwami wznoszonymi na planie koła i ze stożkowymi dachami ze słomy. Gallekowie utrzymywali się z hodowli zwierząt, połowu ryb i owoców morza. Byli też wspaniałymi złotnikami.
Długo opierali się władzy najpierw Kartagińczyków a potem Rzymian. Mimo że większosć Hiszpanii znalazła się pod panowaniem rzymskim już w czasach republiki po II wojnie punickiej (III w. pne.), dopiero Augustowi udało się podporządkować północno-zachodnią część półwyspu stanowiącą dziś Galicję (I w. ne.).
We wczesnym średniowieczu była ośrodkiem królestwa germańskich Swebów, którzy zajęli te tereny w czasie wędrówki ludów, potem wcielona do państwa Wizygotów. Wraz z nim na krótko podbita przez Arabów. Okresowo osobne księstwo - lenno lub część Królestwa Leonu, wreszcie wraz z nim od 1230 w składzie Królestwa Kastylii. Odłączone od księstwa Galicji w 1097 hrabstwo Portucale dało początek Portugalii.
Na terenie Galicji znajduje się sanktuarium w Santiago de Compostela - poświęcone rzekomo pochowanemu w tym miejscu apostołowi św. Jakubowi (hiszp. Santiago). W średniowieczu było ono celem pielgrzymek z całej zachodniej Europy, które podążały przez północną Hiszpanię kultywowanym do dziś camino de Santiago.
Obecnie jest osobnym okręgiem autonomicznym w ramach Królestwa Hiszpanii. Dzieli się na 4 prowincje (La Coruña, Lugo, Ourense i Pontevedra) i zajmuje pow. 29,4 tys. km kw.; liczba ludn. 2,8 mln. Główne miasto i ośrodek administracyjny La Coruña, ponadto Vigo, Santiago de Compostela, Lugo, Pontevedra. Rejon tradycyjnie związany z rybołówstwem, które jest tam silnie rozwinięte wraz ze związanymi gałęziami przemysłu. Gospodarka ta silnie ucierpiała w wyniku skażenia wód przybrzeżnych wywołanego zatonięciem w listopadzie 2002 roku u wybrzeży Galicji tankowca m/t "Prestige" z dziesiątkami tysięcy ton ropy naftowej w zbiornikach.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 15:03:46