Czytaj więcej"/> Drukuj
Fryderyk Franciszek Chopin urodził się 1 marca (za mniej pewną datę uważa się obecnie 22 lutego) 1810 w Żelazowej Woli niedaleko Warszawy, zmarł 17 października w 1849 w Paryżu.
Fryderyk_Chopin -

Najwybitniejszy polski kompozytor, a także wybitny pianista. Czołowy przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany jest poetą fortepianu. Choć należy do najbardziej lubianych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu, a nawet wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leżała wielka wrażliwość oraz umiejętność czerpania wzorców wprost z polskiej muzyki ludowej. Przyjaciółka George Sand mówiła o nim, że był bardziej polski niż sama Polska. O jego polskości taką piękną opinię wyraził muzyczny krytyk francuski: „Serce jego narodu biło w jego piersi. Nie znamy drugiego muzyka, który by był bardziej patriotą od niego. Jest on Polakiem znacznie więcej niż którykolwiek Francuz był Francuzem, Włoch Włochem lub Niemiec Niemcem. Jest Polakiem, niczym innym tylko Polakiem, a z tego zniszczonego, mordowanego kraju polskiego wyłania się jak nieśmiertelna jego dusza, jego muzyka”.
Od 1927 roku odbywa się w Polsce Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, najstarszy na świecie monograficzny konkurs muzyczny, którego inicjatorem był Jerzy Żurawlew.

Dzieciństwo

Przyszedł na świat w rodzinie, w której muzyka była na porządku dziennym.

Pierwsze sukcesy

Poszukiwania własnego stylu

Fryderyk_Chopin -


Lata dojrzałości artystycznej

Ostatni okres życia

cellspacing="0" cellpadding="10" | cmentarzu Pere Lachaise
|
Fryderyk_Chopin -


Kalendarium

Dorobek twórczy

Komponował prawie wyłącznie na fortepian - głównie utwory solowe, ale także pieśni, utwory orkiestrowe i na wiolonczelę.
Jego dorobek kompozytorski to m.in. :

Bibliografia

Jednostki pływające, które noszą lub nosiły imię Fryderyka Chopina

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:58:14