Czytaj więcej"/> Drukuj
Florencja -
Florencja, (wł. Firenze) to miasto w środkowych Włoszech, stolica Toskanii. Położone jest na równinie nad rzeką Arno u stóp zachodniego stoku Apenin.
Liczba mieszkańców: 368 tys. (IV.2005).
Florencja to także nazwa jednej z prowincji Toskanii o powierzchni 3514 km2, zamieszkałą przez 952,3 tys. mieszkańców, podzieloną na 44 komuny.

Historia

Początki Florencji sięgają czasów Juliusza Cezara, który w 59 p.n.e. założył na miejscu dawniejszego, etruskiego miasta kolonię dla byłych żołnierzy i nazwał ją Florentina. Zabudowa tego okresu została założona na planie obozu wojskowego. Z tego okresu pochodzi zachowany szachownicowy układ ulic. Początkowo, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, Florencja była ośrodkiem handlu i rzemiosła. W 405 obroniła się przed najazdem Ostrogotów, w 539 uzależniona od Bizancjum a od 541 od Gotów. W 570 została podbita przez Longobardów, którzy z kolei utracili miasto na rzecz Franków. W XI wieku odzyskała znaczenie jako ośrodek handlu przede wszystkim z uwagi na swoje położenie – na drodze z Francji do Rzymu. W 1078 rozpoczęto budowę nowych fortyfikacji. Od 1115 miasto uzyskało status niezależnego miasta a w 1183 Florencja ogłosiła się komuną miejską. Mimo trwających w tym okresie zatargów pomiędzy stronnictwami gwelfów i gibelinów licznych sporów i wojen jest to trwający wiele stuleci czas rozkwitu i rozwoju miasta. Oprócz handlu w XII wieku rozwija się sukiennictwo a później także jedwabnictwo. W XIII powstają pierwsze domy bankowe. W 1252 rozpoczęto bicie złotych monet – florenów, które szybko stały się główną monetą Europy. W mieście tworzą Dante Alighieri, Giotto di Bondone i Arnolfo di Cambio. Jednocześnie narasta konflikt pomiędzy bogatymi cechami rzemieślniczymi i pozbawioną praw ubogą ludnością. W 1378 wybucha powstanie zmieniające formę sprawowania władzy. Od 1434 miastem zaczyna rządzić ród Medyceuszów, których władza przerwana na krótko w 1494 przez powstanie pod dowództwem Savonaroli. Po obaleniu Savonaroli w 1498 faktyczną władzę w Republice Florenckiej przejmuje Niccolo Machiavelli. W 1512, po obaleniu republiki, do władzy powracają Medyceusze. Ich rządy trwają do 1737 roku. Jest to okres największego rozkwitu miasta zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. W tym czasie w mieście tworzą Leonardo da Vinci i Michał Anioł. W roku 1737 Toskania wraz z Florencją została podporządkowana bocznej linii austriackich Habsburgów. Po wygaśnięciu dynastii stery władzy przejmuje rodzina Lorena. W latach 1801 – 1808 Florencja jest stolicą Królewstwa Eturii. Od 1860 włączona do Królestwa Sardynii, stolica Zjednoczonych Włoch w latach 1865–1870. W roku 4 listopada 1966 Florencję nawiedziła wielka powódź, wylanie rzeki Arno. Powódź zalała i zniszczyła wiele cennych zabytków.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Linki zewnętrzne: http://www.provincia.firenze.it/ - Strona oficjalna prowincji.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 08:14:02