Czytaj więcej"/> Drukuj
Final Fantasy (jap: ファイナルファンタジー Fainaru Fantajii) to seria luźno powiązanych ze sobą gier komputerowych produkcji japońskiej oraz powstały później film. Producentem gry jest Squaresoft, obecnie znany jako Square Enix. W oficjalnym ogłoszeniu prasowym firmy z 1 kwietnia 2004 roku można przeczytać, że wszystkie gry z serii Final Fantasy sprzedały się w ilości 40 milionów sztuk na świecie.

Wstęp

Gry należą do gatunku konsolowych RPG i szczególny nacisk jest w nich kładziony na ciekawą fabułę i postacie bohaterów. W przeciwieństwie do większości gier, w których rozdział na "zewnętrzną" fabułę, akcje gracza i wydarzenia losowe jest wyraźny, twórcom Final Fantasy udało się stworzyć sytuację, w której gracz nie wie do końca co wydarzyło się przez przypadek, co wynikło z jego akcji, a co było z góry zaplanowane. Wydarzenia nie są też łatwe do przewidzenia czy interpretacji. Ponadto, żadna gra z serii nie jest związana ze sobą wątkiem fabularnym (z wyjątkiem bezpośrednich sequeli).

Historia

W roku 1987, Hironobu Sakaguchi (obecnie nazywany ojcem serii) wystąpił do szefostwa Squaresoft z propozycją zrobienia gry RPG. Miała być to ostatnia gra upadającej firmy, więc ironicznie, nazwano ją "Final Fantasy" (ostatnia fantazja). Gra sprzedała się w ogromnym nakładzie (brak dokładnych danych) jak na tamte czasy, więc firma postanowiła kontynuować serię.
Obecnie, Final Fantasy jest najpopularniejszą serią jRPG na świecie i drugą najpopularniejszą w Japonii, zaraz po Dragon Quest.

Gry

Niestety, istnieje małe zamieszanie z numeracją gier z serii. Oryginalnie z gier na konsole NES i SNES , w Stanach Zjednoczonych ukazało się tylko Final Fantasy, Final Fantasy IV i Final Fantasy VI, jednak ich numeracja została zmieniona. Japońska gra Final Fantasy IV w Stanach Zjednoczonych nazywa się Final Fantasy II, a japońska wersja Final Fantasy VI jest znana za Oceanem jako Final Fantasy III. Obecnie, fani stosują japońską numerację. Należy również dodać, że amerykańskie Final Fantasy II, różniło się od oryginalnego japońskiego Final Fantasy IV nie tylko językiem. Było o wiele prostsze i zrezygnowano w nim z wielu rozwiązań (niektórych komend, śmiesznych scen, wielu przedmiotów).

Nintendo Entertainment System

Super Nintendo Entertainment System

Sony PlayStation

Sony PlayStation 2

Komputery PC

Nintendo GameCube

Nintendo GameBoy

Nintendo GameBoy Advance

WonderSwan Color

Sony PlayStation Portable

Nintendo Dual Screen

MSX

Telefony Komórkowe

Filmy

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:53:41