Czytaj więcej"/> Drukuj
Partia Wolnych Demokratów (niem. Freie Demokratische Partei, FDP, Wolna Partia Demokratyczna) to partia polityczna w Niemczech.

Historia

FDP powstała 1948 w miejscowości Heppenheim w Zachodniej Strefie Okupacyjnej jako zjednoczenie wszystkich partii liberalnych. Jej pierwszym przewodniczącym był późniejszy pierwszy prezydent RFN Theodor Heuss.
Ideą zjednoczenia było przezwyciężenie podziału wśród liberałów spowodowanego przez kanclerza Otto von Bismarcka.

Członkowie i działalność

Ogół członków i zwolenników FDP można podzielić na lewicowych liberałów i konserwatywnych liberałów.

Lewicowi liberałowie występują przede wszystkim w sprawie praw obywatelskich, natomiast konserwatyści są przede wszystkim za neoliberalizmem, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze. Elementem ich łączącym jest idea wolności niepodzielnej.
Wspólne dla nich jest krytyczne nastawienie wobec pańswa, a zwłaszcza biurokracji, ich motto Państwa tylko tyle, ile niezbędne.
Chodzi o ograniczenie ingerencji państwa w życie jednostki.
Kolorami FDP są żółty i niebieski.
Liberałowie współrządzili Niemcami od czasów powojennych. W 1949 roku zawarli koalicję z CDU i DP udzielając poparcia gabinetowi Adenauera. Wraz z chadekami kierowali państwem aż do 1966 roku (z przerwą na latach 1957-61 gdy CDU dysponowała absolutną większością w Bundestagu). Byli jedyną liczącą się siłą opozycyjną wobec tzw. wielkiej koalicji (CDU i SPD). W 1969 roku poparli w głosowaniu parlamentarnym kandydata SPD na prezydenta (był nim Heinemann]), co było dużym zaskoczeniem dla Niemców przyzwyczajonych widzieć FDP jako "przybudówkę" do partii Adenauera. Wspólna akcja z SPD była zaczątkiem ówczesnej współpracy parlamentarnej w gabinecie koalicyjnym Willego Brandta. FDP uzyskała wówczas wpływ na politykę zagraniczną (jej przedstawiciel Walter Scheel został ministrem) i spraw wewnętrznych (tutaj na czele resoru stanął Hans Dietrich Genscher. W 1974 roku SPD "odwdzięczyło" się popierając kandydaturę Waltera Scheela na prezydenta RFN.
CDN.

Przewodniczący FDP

Pozostali znani członkowie lub byli członkowie

Fundacje powiązane z FDP

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 03:50:52