Czytaj więcej"/> Drukuj
Europa według mitologii greckiej, była córką Agenora, fenickiego władcy miasta Sydonu.
Słynęła z niezwykłej urody. Zeus, zakochawszy się w Europie, przybrał postać pięknego białego byka i zjawił się na łące, miejscu zabaw Europy i jej towarzyszek. Europa uwiedziona łagodnością i delikatnością byka usiadła na jego grzbiecie. Zeus-byk korzystając z tej sytuacji zerwał się do ucieczki i nie spoczął, dopóki nie przepłynął morza i nie dobiegł do cudownej groty położonej na Krecie.
Zamieszkawszy na Krecie, Europa urodziła Zeusowi dwóch synów: Minosa i Radamantysa. Niektóre źródła mówią także o trzecim: Sarpedonie. Europa wyszła później za mąż za Asteriosa, króla Krety, który adoptował jej dzieci, a byk został umieszczony przez bogów na nieboskłonie w postaci gwiazdozbioru Byka.
Mit o porwaniu Europy chętnie był wykorzystywany jako temat wielu dzieł antycznej sztuki greckiej i rzymskiej, ale także i sztuki europejskiej na przestrzeni wieków od XVI do XVIII.
Grota, hipotetyczne miejsce schronienia Europy, jest w dzisiejszych czasach atrakcją turystyczną Krety.


Inna Wersja:
Europa, córka Agenora, była piękną dziewczyną. Zainteresował się nią Zeus. Przybrał więc postać oswojonego byka i tak długo igrał wokół niej, aż wsiadła na jego grzbiet. Wtedy powiózł ją przez morze na Kretę, gdzie połączył się z nią w miłości. Urodziła mu ona synów, którzy dali początek rodowi tebańskiemu – z niego wywodził się Edyp, a także Dionizos, który potem został bogiem.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 17:46:49