Czytaj więcej"/> Drukuj
Erytrea (Ertra, Państwo Erytrea - Hagere Ertra) – państwo w Afryce Wschodniej, nad Morzem Czerwonym. Graniczy z Etiopią, Dżibuti i Sudanem.
br />

Ustrój polityczny

Krajem rzadzi prezydent ISAIAS Afworki od 1993. Jest on szefem rzadu i Zgromadzenia Narodowego. Legalna jest jedna partia Ludowy Front dla Demokracji i Sprawiedliwosci. Jedyne wybory w historii kraju odbyly sie w maju 1997. Termin nastepnych wyborow nie został ustalony.

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

1993 Erytrea odłącza się od Etiopii

Gospodarka

Gospodarka Erytrei, podobnie do innych krajów afrykańkich, bazuje na prymitywnym rolnictwie. 80% ludnosci żyje z uprawy roli i hodowli. Wojna z Etiopią w latach 1998 - 2000 spowodowała dotkliwe straty gospodarcze niszcząc 55 tys domow. Aczkolwiek nawet podczas wojny budowano nowe drogi, mosty i poprawiano porty. Gospodarka jest kontrolowana przez rząd. Przyszlość gospodarki zależy od likwidacji analfabetyzmu, zmniejszeniu bezrobocia i otwarciu gospodarki dla emigrantow, którzy mogą dostarczyć pieniędzy i ekspertyzy.
Dochód na głowę ludności $900 (2004) 50% ludności żyje w ubóstwie. Partnerzy w handlu zagranicznym: Malezja - 66%, Kanada - 13%, Włochy 11%, Francja - 4%

Demografia

Dane można znaleść na w CIA Factbook [1]

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 03:19:02