Czytaj więcej"/> Drukuj
Ekwador (Ecuador, Republika Ekwadoru - República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej, jedno z trzech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830. Sąsiaduje z Kolumbią, Peru oraz Oceanem Spokojnym. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.
br />

Ustrój polityczny

Zgodnie z konstytucją z 10 sierpnia 1998 Ekwador jest republiką, w której głową państwa jest prezydent będący zarazem szefem administracji. Prezydent wraz z wiceprezydentem są wybierani z tej samej listy w powszechnych i bezpośrednich wyborach na czteroletnią kadencję (nie ma możliwości reelekcji). Członkowie rządu są mianowani przez prezydenta.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego, stuosobowego parlamentu (Kongres Narodowy). Członkowie parlamentu są wybierani w prowincjach w bezpośrednich wyborach.
Kraj administracyjnie jest podzielony na 22 prowincje: Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Esmeraldas, Galapagos, Guayas, Imbabura, Loja, Los Rios, Manabi, Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Sucumbios, Tungurahua, Zamora-Chinchipe.

Geografia

Podstawowe informacje o geografii i odsyłacz do artykuły o geografii kraju

Historia

Podstawowe informacje o historii i odsyłacz do artykuły o historii kraju

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Ludność

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykuły o kulturze kraju
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 03:30:06