Czytaj więcej"/> Drukuj
Efez (gr. Ephesos) – w starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Leżało przy ujściu rzeki Kaystros do Morza Egejskiego na terenie obecnej Turcji. Założone przez kolonistów (głównie z Aten) w IX w. p.n.e.
Efez -
Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu, Efez rozwinął się jako ośrodek handlowy. Około 560 p.n.e. został zdobyty przez króla Lidii Krezusa, w 546 p.n.e. przeszedł pod panowanie perskie, w V w. p.n.e. należał do Ateńskiego Związku Morskiego. W 334 p.n.e. został zdobyty przez Macedończyków, a w 133 p.n.e. wszedł wraz z całym królestwem pergamońskim w skład imperium rzymskiego. W czasach rzymskich Efez był stolicą prokonsularnej Azji (zachodniej części Azji Mniejszej).
Głównymi zabytkami miasta są teatr mieszczący do 50 tysięcy widzów oraz biblioteka z czasów panowania rzymskiego. W Efezie znajdowała się słynna świątynia Artemidy (uznawana za jeden z siedmiu cudów świata), ale nie przetrwała ona do naszych czasów.
Z Efezem jest związana postać św. Jana Ewangelisty. Do Efezjan skierował też kilka swoich listów św. Paweł. Jak głosi legenda, po ukrzyżowaniu Jezusa, w Efezie zamieszkała jego matka Maryja.
Efez -
W 431 r. w Efezie miał miejsce trzeci sobór ekumeniczny (w sprawie nestorianizmu), a w 449 r. synod (w kwestii sporu eutychiańskiego).
Na skutek zabagnienia portu miasto stało się miejscem niezdrowym (malaria) oraz straciło swą znaczącą pozycję jako ośrodek handlowy. Jego mieszkańcy przenieśli się na pobliskie wzgórza. W 1426 r. zostało zajęte przez Turków osmańskich.
Od końca XIX w. na terenie Efezu są prowadzone wykopaliska.
Linki zewnętrzne: http://www.sailturkey.com/panoramas/ephesus/
http://www.ephesusguide.com/
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-03 19:53:41