Czytaj więcej"/> Drukuj
Edyta Stein (12 października 1891 - 9 sierpnia 1942), św. Teresa Benedykta od Krzyża - Żydówka z pochodzenia, obywatelka Prus, filozof, karmelitanka bosa, zginęła w Auschwitz; beatyfikowana (1 maja 1987), kanonizowana (11 października 1998) i ogłoszona patronką Europy (1 października 1999) przez papieża Jana Pawła II.
//www.karmel.at/edith/images/edithstein.jpg //www.stein.karmel.pl/fotogaleria/foto/stein14.jpg

Życie

Urodziła się we Wrocławiu w wielodzietnej rodzinie żydowskiej. Pomimo żywej wiary swojej rodziny, zwłaszcza matki, w okresie szkoły średniej uważała się za osobę niewierząca. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, a od 1912 roku w Getyndze. Tam też pod kierunkiem Edmunda Husserla napisała i obroniła rozprawę doktorską "O zagadnieniu wczucia". Po śmierci swojego dobrego znajomego - Adolfa Reinacha - podbudowana postawą jego żony przeżywa nawrócenie i 1 stycznia 1922 przyjmuje chrzest w Kościele Katolickim. Jej wiara zostaje pogłębiona podczas studiowania m.in. prac Świętego Tomasza z Akwinu. 14 października 1933 roku wstępuje do Karmelu w Kolonii i przyjmuje imię Teresa Benedykta od Krzyża. W obliczu narastających prześladowań Żydów, 31 grudnia 1938, zostaje przeniesiona do Holandii. Cztery lata później, 2 sierpnia 1942, zostaje aresztowana przez gestapo i w tym samym roku (prawdopodobnie 9 sierpnia) zagazowana w Auschwitz.

Działalność naukowa

Edyta Stein prowadziła bardzo bogatą działalność naukową, przede wszystkim filozoficzną. Początkowo była czystej wody fenomenologiem, później zaczęła łączyć fenomenologię z tomizmem. Zajmowała się tłumaczenieniami tekstów Świętego Tomasza z Akwinu oraz J. H. Newmana. Jako karmelitanka bosa o niezwykle bogatym życiu wewnętrznym dała wyraz pięknu i wartości przeżyć mistycznych pisząc pracę poświęconą św. Janowi od Krzyża "Wiedza Krzyża".
Z wielu względów filozofia Edyty Stein bywa określana mianem "filozofii światła". Jest poświęcona przede wszystkim człowiekowi jako istocie świadomej, myślącej i wolnej oraz Bogu i drodze, która do Niego prowadzi.

Najważniejsze dzieła:

Byt skończony, a byt wieczny, Wiedza Krzyża. Studium o św. Janie od Krzyża.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-05 14:16:16