Czytaj więcej"/> Drukuj
Edgar Allan Poe - poeta i nowelista amerykański (19 stycznia 1809 Boston - 7 października 1849 Baltimore). Pracował także jako krytyk i redaktor.
Poe urodził się w Bostonie. We wczesnym dzieciństwie został, z powodu śmierci obojga rodziców, oddany pod opiekę Johna Allana, kupca mieszkającego w Richmond w stanie Wirginia. Bez powodzenia próbował studiów na uniwersytecie stanowym; począwszy od 1827 służył dwa lata w armii. Jako sierżant został skierowany do akademii wojskowej w West Point, jednak nie podjął tam nauki.
Przeniósł się następnie do Baltimore w stanie Maryland, gdzie dorabiał pisaniem drobnych utworów. W 1836 poślubił swoją kuzynkę Virginię Clemm. W latach 1835-1837 redagował czasopismo The Southern Literary Messenger, ukazujące się w Richmond. W 1849 powrócił na krótko do Richmond, gdzie wkrótce zmarł w szpitalu w tajemniczych okolicznościach (niewykluczone, że na wściekliznę, po ugryzieniu przez chorego psa). Pośmiertnie przedstawiany jako alkoholik i nałogowy palacz opium.
W twórczości Poego dominowały wątki fantastyki i horroru; zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Morderstwo na Rue Morgue, Złoty żuk)
Edgarami nazwano po nim nagrody przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Mystery Fiction.

Najbardziej znane utwory:

Za jego przykładem szło wielu twórców, również polskich jak np. Stefan Grabiński
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 10:27:52