Czytaj więcej"/> Drukuj
Droga Krzyżowa to w kościele katolickim piątkowe nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.
Tradycja ta powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczba czternastu stacji ustaliła się w XVII wieku.
W kościołach katolickich Droga Krzyżowa przedstawiana jest w formie czternastu obrazów lub rzeźb rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących m.in. tego, czym jest prawda, miłość, cierpienie, śmierć.

Stacje drogi krzyżowej
Droga_Krzyżowa -
1. Jezus skazany na śmierć
Jezusa osądzali kolejno: Annasz, Kajfasz, Herod i Piłat. Pod zarzutem To jest Jezus Chrystus, Król Żydowski w domu Piłata zapadł wyrok. Tłum skazał Jezusa na śmierć przez ukrzyżowanie.
Droga_Krzyżowa -
2. Jezus bierze krzyż
Został ubrany w szkarłatny płaszcz i koronę cierniową. Zanim wyruszył w drogę na Golgotę, żołnierze wyszydzali go, okładali biczami i pluli w twarz.
Droga_Krzyżowa -
3. Pierwszy upadek
Otoczony żołnierzami i tłumem gapiów, dźwigając krzyż, Jezus wyruszył na Miejsce Czaszki, zwane w języku hebrajskim Golgotą. Razem z nim szli dwaj skazańcy. Nagle Jezus upadł pod ciężarem krzyża. Po chwili podniósł się i szedł dalej.
Droga_Krzyżowa -
4. Jezus spotyka Matkę
Matka cały czas szła w tłumie za Jezusem, ale dopiero teraz ją zauważył. Chyba nic nie powiedzieli do siebie, zresztą i tak nie usłyszeliby się we wrzawie tłumu. W oczach swoich widzieli strach i ból.
Droga_Krzyżowa -
5.Szymon pomaga nieść krzyż
Szymon Cyrenejczyk, zmęczony pracą w polu, mijał tłum. Żołnierze nakazali mu, aby pomógł nieść krzyż Jezusowi. Już do szczytu Golgoty Jezus i Szymon poszli razem.
Droga_Krzyżowa -
6. Weronika ociera twarz Jezusa
W tłumie szły także kobiety, które znały Jezusa. Weronika podchodzi do Jezusa, by chustą wytrzeć mu twarz.
Droga_Krzyżowa -
7. Drugi upadek
Ponownie Jezus upadł. A każdy upadek to nowy ból, nowe rany. Wstał z pomocą Szymona i ruszył w dalszą drogę.
Droga_Krzyżowa -
8. Jezus pociesza płaczące niewiasty
Im bliżej szczytu Golgoty, tym coraz więcej głosów współczucia i litości słychać było z tłumu. Jezus zwrócił się do idących obok niewiast, by płakały nad sobą, gdyż same są tylko gałązkami tego drzewa, którym jest Jezus.
Droga_Krzyżowa -
9. Trzeci upadek
Droga na Golgotę dobiega kresu. Widać już miejsce egzekucji. Jezus upada jeszcze raz. Po chwili wstaje i niesie dalej swój krzyż.
Droga_Krzyżowa -
10. Jezus z szat obnażony
Żołnierze zdarli szaty z Jezusa i dzielili je między siebie. Zabrali mu wszystko, co miał.
Droga_Krzyżowa -
11. Jezus do krzyża przybity
Aby ciężar skazańca utrzymać na krzyżu, przebito mu długimi gwoździami ręce i nogi. Był to kolejny, jeszcze większy ból. Na krzyżu zamieszczono tabliczkę z napisem To jest Jezus, Król Żydowski. Wyrok został wykonany. Obok Jezusa na krzyżu umierali dwaj skazańcy.
Droga_Krzyżowa -
12. Śmierć na krzyżu
Wisząc na krzyżu Jezus dusi się. Nabierając oddechu podciąga się na przebitych gwoździami nogach. W końcu jest już zbyt wyczerpany, aby jeszcze raz wziąć oddech. Umiera. Na pół godziny nad światem zapada ciemność.
Droga_Krzyżowa -
13. Zdjęcie z krzyża
Aby mieć pewność, że Jezus już nie żyje, jeden z żołnierzy przebił jego bok. Skazańcom, którzy przeżyli do wieczora, łamali kości, aby zdążyć pochować wszystkie ciała przed Szabatem.
Droga_Krzyżowa -
14. Złożenie do grobu
Ciało Jezusa zdjęto z krzyża i owinięto w czyste płótno. Zostało złożone do grobu w skale. Przed wejściem położono duży kamień. Następnego dnia, gdy przypomniano sobie o proroctwie zmartwychwstania, przed grobem stanęły straże.

Wszystkie fotografie pochodzą z drogi krzyżowej w Midland w Kanadzie mieszczącej się nieopodal lokalnego sanktuarium
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 16:38:46