Czytaj więcej"/> Drukuj
Dire Straits, brytyjska grupa rockowa założona w 1977 r. przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem i siłą przewodnią Dire Straits jest Mark Knopfler który skomponował praktycznie wszystkie piosenki tej grupy.
Grupa zadebiutowała w roku 1978 singlem zatytułowanym "Sultans of Swing" który został raczej zaskakującym przebojem. Pod koniec lat siedemdziesiątych muzyka Dire Straits wyróżnała się bardzo od powszechnie popularnej muzyki punkowej.
Pierwsza płyta Dire Straits zatytułowana po prostu Dire Straits ukazała się w roku 1978, a druga płyta Communiqué ukazała się już rok póżniej (1979). Po ukazaniu się drugiej płyty, z zespołu odszedł David Knopfler, a na jego miejsce został przyjęty Roy Bittan (instrumenty klawiszowe) który grał wcześniej w grupie Bruce’a Springsteena.
Wzbogacony o brzmienie instrumentów klawiszowych, trzeci album Making Movies (1980) potwierdził popularność grupy. Następna propozycja grupy, Love Over Gold (1982), był logiczną kontynuacją poprzedniego albumu, tu jednak Mark Knopfler zaczął rozwijać skrzydła jako bardzo utalentowany kompozytor. Płytę otwiera ponad piętnastominutowy utwór "Telegraph Road", jest to opowieść o postępie cywilizacji i wyobcowaniu w niej człowieka (temat kontynuowany także w mniej udanej piosence "Industrial Disease"). Znakomitym utworem jest także "Private Investigation" opowiadający o życiu prywatnego detektywa, podana podobnie jak "Telegraph Road" w bardzo rozbudowanej formie.
W roku 1984 zespół wydał następną płytę, tym razem była to rejestracja koncertu pt. Alchemy. Płyta ta jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych rockowych płyt "live". Dire Straits zaprezentowało na niej nowe, bardziej rozbudowane i inaczej zaaranżowane wersje starych utworów, a płytę zamykała kompozycja Marka Knopflera ze ścieżki dźwiękowej filmu "Local Hero".
Rok później wydana została najpopularniejsza płyta zespołu, Brothers In Arms (1985) która stała się także jedną z najpopularniejszych i najlepiej się sprzedających płyt w historii rocka, a także jedną z pierwszych płyt rockowych nagraną i zmiksowaną całkowicie w formacie cyfrowym i wydaną na nowym wówczas formacie CD. Zawierała mega-przeboje "Brothers In Arms", "Walk of Life", a przede wszystkim "Money For Nothing", cyniczną opowieść o tym jak przeciętni ludzie postrzegają życie gwiazd. "Money..." była ilustrowana znakomitym teledyskiem, a motyw przewodni z tej piosenki "I want my MTV" był przez pewien czas oficjalnym sloganem muzycznej stacji telewizyjnej MTV.
Na następny album z nowym materiałem zespół kazał czekać fanom aż 6 lat (w roku 1988 ukazała się składanka Money For Nothing), jednak On Every Street (1991) nie powtórzył sukcesu poprzedniej płyty studyjnej. Nie przeszkodziło to jednak zespołowi w odbyciu długiego, ogólnoświatowego tournee które potwierdziło wielką popularność Dire Straits na całym świecie.
W 1993 ukazała się druga płyta live, On The Night, a dwa lata później BBC wydała płytę Live at the BBC (1995) z utworami Dire Straits zarejestrowanymi pod koniec lat siedemdziesiątych. Na tej płycie pojawił się jedyny utwór grany przez Dire Straits, a nie napisany przez Marka Knopflera – "What’s The Matter Baby" który został skomponowany przez brata Marka – Davida.
W 1998r. ukazał się ostatni jak do tej pory album Dire Straits, składankowy Sultans of Swing: The Best of Dire Straits. Po zakończeniu trasy koncertowej "On the Night" zespół nieoficjalnie zawiesił działalność.

Dyskografia

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 00:36:20