Czytaj więcej"/> Drukuj
Dania, Królestwo Danii (Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Graniczy od południa z Niemcami.

Członkostwo w organizacjach międzynarodowych

Dania jest państwem Unii Europejskiej, a także członkiem OECD, NATO, ONZ i innych organizacji międzynarodowych.

Geografia

70% powierzchni Danii przypada na Półwysep Jutlandzki (Jutlandię, Jylland). Reszta kraju położona jest na 405 wyspach, z czego zamieszkałych jest 82. Największe i najważniejsze wyspy to Zelandia (Sjælland, na której znajduje się stolica kraju, Kopenhaga), Fionia (Fyn), Amager, Lolland oraz Bornholm. Zob. też hasło wyspy Danii.
Największe miasta Danii to Kopenhaga, Århus, Odense, Ålborg i Esbjerg.

Podział administracyjny

Dania podzielona jest na 13 województw/okręgów (duń. amt). Województwa te dzielą się na 275 gmin (kommune), z których trzy (Bornholm, Kopenhaga i Frederiksberg) mają dodatkowo uprawnienia województw.
Szczegółowe omówienie w artykule Podział administracyjny Danii

Oświata

Obowiązek szkolny w Danii trwa dziewięć lat, obejmuje cały okres nauki w szkole podstawowej i może być realizowany na trzy różne sposoby: w szkołach państwowych, prywatnych lub w formie domowego nauczania. Wybór pozostawia się rodzicom. Dodatkowe informacje na temat szkolnictwa zawiera artykuł oświata w Danii, natomiast zestawienie uniwersytetów znajduje się na stronie uniwersytety w Danii.

Języki

Oficjalnym językiem Królestwa Danii jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Języki mniejszości to turecki oraz niemiecki. Na terytoriach zależnych Danii używane są też języki farerski i grenlandzki. Najpowszechniej znanymi językami obcymi są angielski i niemiecki.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 07:01:19