Czytaj więcej"/> Drukuj
Damaszek (Dimashq, Dimaszk asz-Szam) - stolica i drugie co do wielkości miasto Syrii - 1,7 mln mieszkańców (2004), cały zespół miejski - 2,4 mln mieszkańców (2004) (największe jest Aleppo). Leży w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada u podnóża gór Antyliban, na skraju Pustyni Syryjskiej. Jest to największy ośrodek przemysłowy i naukowy w Syrii, jedno z czterech świętych miast islamu, znaczący ośrodek handlowy.
Damaszek to jedno z najstarszych miast rejonu Morza Śródziemnego znane już od XV wieku p.n.e. z inskrypcji egipskich (uważa się je za najstarsze, nieprzerwanie zamieszkane miasto na świecie - pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z III tysiąclecia p.n.e.).
Na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. stolica niezależnego państwa aramejskiego. W roku 732 p.n.e. Damaszek został zdobyty przez Asyryjczyków, potem krótko należał do Babilonii, a następnie dostał się we władanie perskie (był stolicą satrapii). Jak całe imperium perskie znalazł się w państwie Aleksandra Wielkiego, a w okresie hellenistycznym na zmianę należał do państwa egipskich Ptolemeuszy lub państwa Seleukidów. W roku 64 p.n.e. wszedł do rzymskiej prowincji Syrii. Po podziale imperium w 395 stał się częścią Bizancjum. W 635 roku Damaszek zajęli Arabowie. Do 750 roku był stolicą kalifatu umajjadzkiego, a po przeniesieniu stolicy pozostał jednym z najważniejszych miast świata arabskiego.
W XVI wieku zdobyty przez Turków osmańskich pozostawał w ich rękach do I wojny światowej podczas której został zajęty przez arabskich sojuszników Wielkiej Brytanii. Po wojnie stał się stolicą Syrii (pozostającej wówczas pod francuską administracją) i status ten zachował po dzień dzisiejszy.
W swojej historii Damaszek zasłynął z produkcji:

Ważniejsze zabytki

Linki zewnętrzne:

Dźwięki Damaszku
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 15:27:09