Czytaj więcej"/> Drukuj
Cytryna zwyczajna
Cytryna -
Systematyka
Gromada :rośliny telomowe
Podgromada:okrytozalążkowe
Klasa:dwuliścienne
Rząd:rutowce
Rodzina:rutowate
Rodzaj:Citrus
Gatunek
Citrus limon
syn.Citrus limonum
Cytryna zwyczajna (cytryna właściwa, cytryna) (Citrus limon Burm. syn. C. limonum) gatunek roślin z rodzaju cytrus, rodziny rutowatych (Rutaceae Juss.). Pochodzi z południowowschodnich Chin, lecz współcześnie nie występuje tam ani w stanie dzikim, ani nie jest tam hodowana. Prawdopodobnie powstała w wyniku skrzyżowania limy (Citrus aurantifolia syn. C. latifolia) z cytronem (Citrus medica). Do Europy trafiła w XI wieku dzięki Arabom.

Wygląd

Pokrój
Drzewo dorastające zazwyczaj do 5 m, choć niekiedy do 10 m, u większości odm gałęzie z kolcami..
Liście
Jasnozielone, jajowatolancetowate, lśniące, na brzegach piłkowane,
do 15 cm długości.
Kwiaty
Białe, o średnicy do 30 mm, wydzielające silną woń, osadzone pojedynczo lub parami w kątach liści, a na końcach gałązek niekiedy zebrane w małe grona. Kwitnie prawie nieprzerwanie. Znamię dojrzewa już w pączku, a pylniki dopiero po otworzeniu kwiatu (protogynia).
Owoce
Jagody, nazywane cytrynami. Jajowate, o wydłużonych końcówkach. Gdy dojrzeją są nadal zielone. Barwę żółtą uzyskują jedynie owoce sprzedawane, które poddano działaniu etylenu. Pomimo że wyglądają atrakcyjniej, owoce żółte często zawierają mniej kwasu askorbinowego i kwasu cytrynowego (5% - 7% masy owocu).
Historia
Z Azji Poł.-Wsch. sprowadzono cytrynę do Mezopotamii prawdopodobnie ok. V w.n.e. skąd Arabowie w X w. przenieśli uprawę do Palestyny. Tu została poznana przez Krzyżowców i przez nich sprowadzona do Italii.

Wykorzystanie

Ciekawostki : W roku 1795 we flocie angielskiej wprowadzono dla każdego marynarza obowiązkową, 30 g, dzienną dawkę soku z cytryny, co rozwiązało problem szkorbutu w czasie długich rejsów.
Cytryna -
Cytryna -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 16:02:21