Czytaj więcej"/> Drukuj

Collegium Maius - najstarszy budynek Akademii Krakowskiej.
W 1400 nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej z pieniędzy i kosztowności, które przeznaczyła na ten cel królowa Jadwiga. Wtedy wykupiono teren na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej, na którym powstało właśnie Collegium Maius. Wkrótce potem wybudowano Collegium Minus i Collegium Iuridicum. W Collegium Maius na parterze mieściły się lektoria, a na piętrze Stuba Communis (izba wspólna), biblioteki i mieszkania profesorskie.
Obecnie znajduje się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zawierające głównie przedmioty związane z dziejami uniwersytetu. W zbiorach muzealnych znajduje się zespół przyrządów astronomicznych, w tym także te, którymi posługiwał się Mikołaj Kopernik. Wśród eksponatów znajduje się bezcenne astrolabium arabskie z 1054 oraz tzw. Globus Jagielloński, na który jest jednym z najstarszych globusów, na którym umieszczono nazwę Ameryka.
Collegium Maius ma też wspaniały, malowniczy dziedziniec ze studnią i krużgankami, które posiadają kryształowe sklepienie. Na zewnątrz można podziwiać piękny gotycki wykusz.
Grafika:Collegium_maius_3.jpg|Collegium Maius - fragment dziedzińca Grafika:Collegium_maius.jpg|Collegium Maius - widok od ulicy św. Anny
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-03 07:23:15