Czytaj więcej"/> Drukuj
Champs_Elysees -

Champs_Elysees -


Avenue des Champs-Élysées, Pola Elizejskie – słynna, reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Charles'a DeGaulle'a (dawniej Plac Gwiazdy, Place de l'Etoile) z monumentalnym Łukiem Triumfalnym.
Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku trzech kilometrów w 8. dzielnicy w północno-zachodniej części Paryża.
Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i eksluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów.
W bezpośredniej bliskości znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.

Historia

Na miescu Pól Elizejskich do roku 1616 były pola, lecz wtedy Maria Medycejska zarządziła utworzenie tam drogi wysadzanej drzewami. Do roku 1640 drogę tą przedłużono z Luwru do Tulerii, a w roku 1724 do Placu Gwiazdy.
W XVIII wieku aleja ta stała się modna i tam Maria Antonina chodziła na przechadzki z przyjaciółmi i brała lekcje muzyki w Hotel Crillon. Pola Elizejskie zostały wchłonięte przez Paryż w roku 1828 i wtedy dodano chodniki, oświetlenie gazowe i fontanny. Przez wieki aleja przechodziła wiele zmian, ostatnio w 1993 roku, kiedy poszerzono chodniki.
Co roku podczas francuskiego święta narodowego 14 lipca wzdłuż Alei odbywa się parada wojskowa, którą odbiera prezydent Republiki.
Także tutaj ma tradycyjnie miejsce ostatni etap Tour de France.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 20:10:21