Czytaj więcej"/> Drukuj
Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, niem. Christlich Demokratische Union Deutschlands, CDU - niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Obecnie jest to partia prawicowa, nawiązująca do konserwatyzmu i chrześcijaństwa.
CDU nie istnieje w Bawarii; w tym kraju związkowym działa partia o podobnym charakterze, CSU. Na szczeblu ogólnokrajowym partie te współdziałają, występując jako CDU/CSU.

Historia

Partię założył w 1945 r. Konrad Adenauer. Program partii zakładał odbudowę Niemiec zgodnie z planami i ideologią zwycięskich państw.
W latach 1949-1969 partia znajdowała się u władzy, następnie ponownie od 1982 r. (Helmut Kohl). Polityka partii z lat 1980-tych ukierunkowana była na zjednoczenie zarówno Niemiec (co ostatecznie udało się zrealizować w 1990 r. Sukcesami partii były również działania na rzecz poprawy stosunków z sąsiadami, głównie z Francją (Kohl i Mitterrand) oraz Polską (Kohl i Mazowiecki).
Zasłużony dla partii Kohl był jednak zamieszany w afery finansowe, co znacznie popsuło reputację partii. Obecnie Niemcami rządzi koalicja SPD-Sojusz 90/Zieloni.

Przewodniczący CDU

Linki

http://www.cdu.de - oficjalna strona partii (w języku niemieckim)
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 05:18:58