Czytaj więcej"/> Drukuj
Clive Staples Lewis (urodzony 29 listopada 1898 w Belfaście - zmarł 22 listopada 1963 w Oksfordzie), angielski pisarz, historyk, filozof i teolog.
Pochodził z rodziny anglikańskiej, lecz później stał się ateistą. Studiował na Oksfordzie, w wieku 19 lat brał udział w pierwszej wojnie światowej we Francji. Po powrocie z wojny podjął studia w Oksfordzie.
Wykładowca Magdalen College na uniwersytecie oksfordzkim, później profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge.
C. S. Lewis związał się z kręgiem J.R.R. Tolkiena, gdzie razem zajmowali się literaturą fantasy wraz z Charlesem Williamsem i Owenem Barfieldem.
W wieku średnim nawrócił się (pod wpływem przyjaźni z J.R.R. Tolkienem). Duża część jego twórczości to literatura chrześcijańska. Po drugiej wojnie światowej stał się powszechnie szanowanym autorytetem w kościele anglikańskim i wśród innych chrześcijan.
Stworzył cykl fantasy dla dzieci Opowieści z Narnii (The Chronicles of Narnia, 1950-1955, wyd. polskie 1985-1989). W skład cyklu "Opowieści z Narni" wchodzą: "Lew, Czarownica i stara szafa", "Książę Kaspian", "Podróż 'Wędrowca do Świtu'", "Srebrne krzesło", "Koń i jego chłopiec", "Siostrzeniec Czarodzieja", "Ostatnia bitwa".
Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-04 01:34:42