Czytaj więcej"/> Drukuj
Bzie Zameckie - wieś wzmiankowana w 1293 roku, obecnie dzielnica miasta Jastrzębie Zdrój (województwo śląskie), oddalona od centrum o około 5 km.
Z zabytków zachował się późnorenesansowy dwór obronny z początku XVII wieku, przebudowywany w późniejszych latach, częściowo spalony w 1945 roku, po wojnie odbudowany oraz m.in. średniowieczne rzeźby z nieistniejącego drewnianego kościoła - eksponowane obecnie w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.
Przy głównej drodze z Jastrzębia do Pawłowic Śląskich pomnik upamiętniający wkroczenie na te tereny wojsk polskich po udanym powstaniu śląskim 4 lipca 1922r.
Na cmentarzu grób 22 więźniów oświęcimskich - ofiar jednego z marszów śmierci.
Przez Bzie przebiegają szlaki rowerowe - międzynarodowy "R4" z Middelburga do Odessy oraz krajowe (m.in. w kierunku centrum miasta, Ruptawy, Zebrzydowic, Kończyc Małych, przejścias granicznego w Marklowicach Górnych, Pszczyny i Strumienia) i piesze - m.in. Szlak im. Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego (niebieski) oraz Szlak Zebrzydowicki - do Zebrzydowic (czarny) prowadzący m.in. doliną rzeki Piotrówka.

link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-04 03:11:25