Czytaj więcej"/> Drukuj
Burkina Faso – państwo w Afryce Zachodniej bez dostępu do morza. Dawniej nazywała się Górną Woltą (Republique du Haute-Volta), lecz w 1984 prezydent Thomas Sankara nadał jej nową nazwę, która oznacza "kraj prawych ludzi" w językach mossi i dyula, będących głównymi rdzennymi językami kraju.
Burkina Faso niepodległość od Francji uzyskała w roku 1960. Destabilizacja państwa w latach 70. i 80. XX wieku poprzedziła wielopartyjne wybory we wczesnych latach 90. Kilkaset tysięcy rolników co roku migruje na południe do Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany.
Stolicą kraju jest Ouagadougou (czasem spolszczane na Wagadugu), nazywane przez Burkińczyków Łaga. br />

Historia

Burkina Faso została skolonizowana w latach 90. XIX wieku przez Francję, po pokonaniu miejscowych Mossi. Pierwotnie była administrowana jako część kolonii Wybrzeże Kości Słoniowej, ale już w 1919 została oddzielną kolonią, by później utracić ten status. Odzyskała go w 1947.
Burkina Faso uzyskała samorządność w roku 1958, a pełną niepodległość w 1960. Pierwszy przewrót wojskowy miał miejsce w 1966. W 1978 nastąpiła restauracja administracji cywilnej, ale już w 1980 dokonany został kolejny przewrót, pod wodzą Saye Zambo. Wygaszony został w 1982. Zamach stanu w 1983 pozwolił kpt Thomasowi Sankarze przejąć władzę.

Podział administracyjny

Burkina Faso jest podzielona na 45 prowincji:
Bale, Bam, Banwa, Bazega, Bougouriba, Boulgou, Boulkiemde, Comoe, Ganzourgou, Gnagna, Gourma, Houet, Ioba, Kadiogo, Kenedougou, Komondjari, Kompienga, Kossi, Koulpelogo, Kouritenga, Kourweogo, Leraba, Loroum, Mouhoun, Namentenga, Nahouri, Nayala, Noumbiel, Oubritenga, Oudalan, Passore, Poni, Sanguie, Sanmatenga, Seno, Sissili, Soum, Sourou, Tapoa, Tuy, Yagha, Yatenga, Ziro, Zondoma, Zoundweogo
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 15:18:43