Czytaj więcej"/> Drukuj

Burgundia (fr. Bourgogne) - kraina historyczna i region administracyjny, położonym w centralnej Francji. Graniczy z pięcioma regionami: Centre - od wschodu, Île-de-France i Szampania-Ardeny - od północy, Franche-Comté - od zachodu, a Rodan-Alpy i Owernia - od południa. Sam region dzieli się na 4 departamenty: Côte-d'Or, Nièvre, Saône-et-Loire i Yonne. Nazwa regionu wywodzi się od germańskie plemienia Burgundów.
Poza Dijon (147,2 tys. mieszk.), które stanowi główny ośrodek tego regionu, większymi miastami są: Chalon-sur-Saône (49,0), Nevers (39,6), Auxerre (37,6), Mâcon (33,6), Sens, (26,8), Le Creusot (25,6) oraz Beaune (21,5).

Wina Burgundii

Region Burgundii słynie z produkcji win. Winnice ciągną się wąskim pasem od Dijon na północy po Lyon na południu, obejmując obszar około 45.000 hektarów. Rejon ten, w odróżnieniu od innych rejonów winiarskich we Francji nie posiada wspólnej dla całego rejonu apelacji ogólnej.
Najlepsze wina, które kojarzą się z "prawdziwymi" burgundami są produkowane w środkowej części tego rejonu o nazwie Côte-d'Or (czyli w wolnym tłumaczeniu złote zbocza), która jest też nazwą jednej z burgundzich apelacji. Rejon ten dzieli się na dwie mniejsze apelacje wewnętrze Côte de Nuits i Côte de Beaune, które specjalizują się produkcji bardzo drogich i wykwintnych win czerwonych osiągających zawrotne ceny. Wina te są produkowane głównie ze szczepu Pinot Noir, choć wolno przy ich produkcji stosować także w niewielkich ilościach szczep cabernet i kilka innych. W Côte de Nuits przeważa gleba marglowa, z której rodzą się bardzo ciężkie wina czerwone o mocnym i złożonym bukiecie. Najbardziej znane winnice to Chambertin, Clos Vougeot, Musigny i La Romanee-Conti. W Côte de Beaune, wystepują bardziej urozmaicone gleby o podłożu giniasto-wapiennym, które nadają się do produkcji lżejszych win czerwonych i białych o bogatym, owocowym bukiecie. Najbardziej znane winnice produkujące wina czerwone to Pommard (które posiada własną apelację wewnętrzną) i Aloxe-Corton, zaś najsławniejsi producenci win białych to Montrachet, Mersault i Corton-Charlemagne.
Na północny zachód od pozostałych winnic znajduje się region Chablis, słynący z win białych produkowanych wyłącznie ze szczepu Chardonnay, który został właśnie wychodowany po raz pierwszy w tym miejscu. Chablis to najbardziej klasyczne i najlepsze na świecie chardonnay, które próbuje naśladować wiele innych rejonów winiarskich na całym świecie. Chablis z najlepszych winnic osiągają równie zawrotne ceny jak "prawdziwe" burgundy.
Najbardziej na południowy wschód rozciąga się obszar Beaujolais, który specjalizuje się w lekkich winach czerwonych produkowanych ze szczepu Gamay.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 20:21:51