Czytaj więcej"/> Drukuj
Bruksela (fr. Bruxelles, flam. Brussel, niem. Brüssel), największe miasto i stolica Belgii, siedziba Unii Europejskiej i NATO, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
W granicach administracyjnych Bruksela ma powierzchnię 33,1 km² i liczy 134 tys. mieszkańców. Nazwą Bruksela określa się także region stołeczny Bryksela, który skupia 19 innych gmin (między innymi Anderlecht, Sint-Gillis, Ukkel, Schaarbeek) i liczy około 990 tys. mieszkańców.

Historia

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 966, wtedy była to osada obronna. Później Bruksela była stolicą krainy historycznej Brabancji. Od XIII wieku miasto rozwinęło się jako znaczący i prężny ośrodek tkactwa. Od roku 1830 Bruksela została stolicą niepodległej Belgii.

Zabytki i turystyka

Bruksela -
Centralnym punktem miasta jest Grand Place z gotyckim ratuszem (Hôtel de Ville) z XV wieku i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi). Dom Króla to pałac, pochodzący z XVI wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). W pobliżu placu znajdują się galerie św. Huberta z XIX wieku, ze sklepami galeriami, kafejkami i restauracjami kuchni z całego świata.
Między Pałacem Królewskim i siedziba parlamentu Belgii, czyli Pałacem Narodów znajduje się reprezentacyjny Park Brukselski.
Bruksela -
Katedra św. Michała i św. Guduli (Cathédrale St-Michel et St-Gudule) z XII wieku słynie z pięknych szesnastowiecznych witraży. Kościół Notre Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyckim znajduje się na placu Grand Sablon. Po średniowiecznych fortyfikacjach pozostała Czarna Wieża (Tour Noir).
Bruksela -
Na całym świecie znany jest jeden z symboli miasta Maneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619 roku. Żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis figurka z 1987 roku.

Muzea

Musée Royale d'Art Ancien (http://www.fine-arts-museum.be) czyli Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej wystawia prace mistrzów malarstwa europejskiego Lukas Cranacha, Breughela, Rubensa, van Dycka, Boscha, natomiast Musée d'Art Moderne (http://www.fine-arts-museum.be) ma w swych zbiorach malarstwo XIX i XX wieczne (np. Gauguina, Matisse'a, Degasa i Dalego).
W Brukseli można odnaleźć liczne przykłady architektury secesyjnej.

Ciekawostki

Bruksela może być uważana za najbardziej zbiurokratyzowane miasto Europy pracuje w niej bowiem przeszło 700 tys. urzedników, dojeżdżających codzinnie między innymi 5 liniami metra.

Znane osoby pochodzące z Brukseli

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 16:47:34