Czytaj więcej"/> Drukuj
Brazylia (pełna nazwa: Federacyjna Republika Brazylii ; port. Brasil, República Federativa do Brasil) – największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej.
br />

Ustrój polityczny


do napisania

Geografia


Terytorium Brazylii zajmuje prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej i rozciąga się w centrum kontynentu, a na wschodzie jest położone nad Oceanem Atlantyckim.
Łączna długość granic lądowych Brazylii wynosi 14 961 km, zaś długość wybrzeża: 7 491 km. Długość granic z dziesięcioma sąsiadującymi państwami wynosi: Na terytorium Brazylii można wyróżnić trzy duże krainy geograficzne: część Wyżyny Gujańskiej na północy, Wyżynę Brazylijską na południowym wschodzie, oraz Nizinę Amazonki nazywaną Amazonią, na północy i północnym zachodzie. Poza tym na południowym-zachodzie leży także część Niziny La Platy.
Najwyższym szczytem Brazylii jest Pico da Neblina - 3014 m n.p.m. - na Wyżynie Gujańskiej.
Największą rzeką Brazylii jest Amazonka, inne ważniejsze z rzek to:

Historia


Tereny dzisiejszej Brazylii były zasiedlone przez półkoczownicze plemiona Indian już przynajmniej 6 tys. lat przed odkryciem jej przez Portugalczyków w roku 1500. Przez następne 300 lat Brazylia została skolonizowana przez Portugalię i zamieniona w oparte na pracy niewolniczej dochodowe przedsięwzięcie. W roku 1808 książę Joao (późniejszy król Portugalii Jan VI) wraz z rodziną schronił się w Brazylii przed najazdem Napoleona Bonaparte na Portugalię. Na początku XIX wieku narastały tendencje separatystyczne i w roku 1822 książę-regent Pedro I ogłosił utworzenie samodzielnego Cesarstwa Brazylii. W roku 1889 jego następca Pedro II został obalony i została utworzona republika federacyjna.
Pod koniec XIX i w 1. połowie XX wieku do Brazylii napłynęło ponad 5 milionów imigrantów z Europy i Azji. W tym okresie dynamicznie postępowała industrializacja kraju i ekspansja w głąb interioru. Rządy demokratyczne trzykrotnie były zastępowane przez dyktatury: w latach 1930-1934 i 1937-1945 rządził Getulio Vargas, a w latach 1964-1985 szereg generałów wyłanianych przez junty wojskowe.
Obecnie Brazylia przechodzi przez głęboki kryzys ekonomiczno-społeczny, który jest wynikiem olbrzymiego długu publicznego. Powoduje to pochłanianie znacznej części jej dochodu narodowego i uniemożliwia napływ inwestycji oraz znaczący rozwój gospodarczy.

Gospodarka


do napisania

Demografia


Współczesny skład etniczny Brazylii jest odzwierciedleniem jego historii. Ponad połowę mieszkańców Brazylii stanowią ludzie rasy białej oraz kreole. Murzyni stanowią 10% ogółu ludności, Indianie 1%. Resztę stanowi ludność mieszana - mulaci i metysi.
Językiem oficjalnym w Brazylii jest język portugalski, poza tym w użyciu są także angielski, hiszpański, francuski.

Kultura Brazylii


do napisania

Związki z Polską

W Brazylii mieszka wiele osób polskiego pochodzenia. Brazylijska Polonia liczy sobie, wg różnych źródeł, od 150 tys. (Maryański, 1998) do 800 tys. (Encyklopedia PWN). Największe jej skupiska znajdują się w południowych stanach: Parana, Santa Catarina, Rio Grande do Sul i São Paulo.
Coraz popularniejsza w naszym kraju staje się pochodząca ze stanu Bahia 'capoeira' - tradycyjna brazylijska sztuka walki połączona z elementami tańca i egzotyczną muzyką. Sekcje róznych grup 'capoeira'(najbardziej rozpowszechniona to 'Artes das Gerais') prężnie działają w wielu miastach Polski, głównie na Śląsku (Gliwice, Bytom, Katowice), ale także w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Trójmieście.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 04:56:34