Czytaj więcej"/> Drukuj
Boliwia, Republika Boliwii (hiszp. Bolivia, República de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie.

Warunki naturalne

Boliwia jest jednym z dwóch krajów Ameryki Południowej, które nie mają dostępu do morza. Na zachodzie wznoszą się góry, natomiast na wschodzie teren się obniża. Pasmo Andów o szerokości ok. 600 km, składa się tu z dwóch łancuchów - Kordyliery Wschodniej oraz Kordyliery Zachodniej.

Historia

Tereny obecnej Boliwii zamieszkane były przez kultury prekolumbijskie od około 20,000 lat. Pierwszą z wysoce rozwiniętych była kultura Tiahuanaco, która rozwinęła się na południowym wybrzeżu jeziora Titicaca około II wieku p.n.e.. W XV wieku terytorium ludu Ajmara zostało podbite i włączone w obręb Państwa Inków. W XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy pod wodzą Francisco Pizarro dokonali podboju terenów obecnej Boliwii. Jako Górne Peru zostały one włączone do nowopowstałego Wicekrólestwa Peru, a następnie do Wicekrólestwa La Platy.

Gospodarka

do napisania

Ludność

do napisania

Ustrój polityczny

"Republika"

Kultura

do napisania

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 01:28:45