Czytaj więcej"/> Drukuj
Bitwa pod piramidami – rozegrana 21 lipca 1798 roku pod wioską Embabeh, 15 kilometrów na północ od Kairu pomiędzy armią francuską, dowodzoną przez generała Napoleona Bonaparte a mamelukami Bej Ibrahima Paszy wspartymi piechotą arabską. Bitwa zakończyła się klęską mameluków.
Poo wylądowaniu w Egipcie 23 czerwca i zajęciu Aleksandrii skierował się w stronę Kairu, wybierając najkrótszą drogę przez pustynię. Do decydującego starcia z armią Ibrahima Paszy doszło 21 lipca. Mimo przewagi francuskiej – 25 000 żołnierzy wobec 12 000 mameluków, Francuzi byli w gorszej sytuacji. Kilkudniowa wędrówka w spiekocie przez pustynię wyczerpał żołnierzy i spowolnił marsz. Ibrahim Pasza postanowił zaatakować Francuzów tuż przed Kairem. Widząc gotową do ataku kawalerię mamelucką Napoleon rozkazał sformować czworoboki i wykrzyknął słynne słowa "Żołnierze! Z wierzchołka tych piramid spogląda na Was czterdzieści wieków historii", bitwa bowiem miała toczyć się w cieniu wyłaniających się na horyzoncie piramid.
Do historii przeszły też inne jego słowa wypowiedziane podczas tej bitwy: "Uczeni i osły do środka" – rozkaz ten miał chronić zarówno licznych uczonych, których Napoleon wziął na wyprawę, jak i zwierzęta, służące jako środek transportu.
Szarża 12 000 mameluków nie zdołała rozerwać francuskich czworoboków dywizji gen. Desaix, które wsparte artylerią i silnym ogniem muszkietów zadały atakującym ogromne straty. Po kilkukrotnych próbach ataku, Ibrachim Pasza widząc beznadziejność ataku jeżdżców na najeżone bagnetami czworoboki wydał rozkaz odwrotu. Pod wieczór armia francuska opanowała słabe fortyfikacje w wiosce Embabeh, wycinając w pień jej obrońców i zdobywając ogromne łupy. Bitwa była skończona, Francuzi stracili 50 żołnierzy, około dwóch tysięcy mameluków poległo, drugie tyle zostało rannych. Trzy dni później, 24 lipca 1798 roku Napoleon wkroczył do Kairu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 20:52:30