Czytaj więcej"/> Drukuj
Bitwa pod Trafalgarem odbyła się 21 października 1805 roku i była kluczową bitwą morską wojen napoleońskich. Starcie rozegrało się między flotą angielską, a francusko-hiszpańską.

Przed bitwą

Eskadra angielska pod dowództwem admirała Horatio Nelsona liczyła 27 okrętów liniowych i 2 fregaty. Za zadanie miała blokadę floty francuskiej zakotwiczonej w Tulonie. Stamtąd adm. P. Ch. Villeneuve wymknął się ze swoimi 33 okrętami liniowymi i 7 fregatami, aby zawinąć do Kadyksu. Tam ponownie został zablokowany przez flotę angielską. 21 X nad ranem flota francusko-hiszpańska wyruszyła do Neapolu, aby przesłać tam otrzymany rozkaz. Dostrzegłszy jednak Anglików admirał zarządził odwrót, który jednak został spowolniony przez słaby wiatr, utrudniający manewrowanie.

Bitwa

Około południa 21 X na wysokości przylądka Trafalgar, Nelson zaatakował wroga dwiema kolumnami. Taki plan bitwy miał za zadanie odcięcie najsilniejszych okrętów wroga, który miał przewagę liczebną, i rozprawienie się z pozostałymi. Był to jednocześnie plan nowatorski i ryzykowny, gdyż aż do momentu dopłynięcia do wroga Anglicy byli pozbawieni siły ogniowej (działa były ustawione głównie na burtach), podczas gdy Francuzi mogli w tym czasie bez problemu uszkodzić dużą część floty Nelsona zanim jeszcze zacznie się właściwa walka.
Jedna z kolumn, licząca 15 okrętów pod dowództwem C. Collingwooda miała za zadanie odciąć straż tylną, zaś druga 12-okrętowa pod dowództwem Nelsona odcięła centrum. Wyróżniający się jak zwykle ubiorem dowódca floty brytyjskiej był łatwym celem dla snajperów. Marynarz francuski postrzelił śmiertelnie Nelsona. Jednak walka była wygrana. Dzięki wysokiemu morale i zastosowanej taktyce Nelson odniósł swoje ostatnie zwycięstwo.

Podsumowanie

Sprzymierzeni utracili 22 okręty, stracili 2 600 ludzi, 4 400 oddając do niewoli. Anglików zginęło 449. Bitwa ta okazała się początkiem wielkiej hegemonii Brytyjczyków na morzach świata, walnie przyczyniając się do tego, że stworzyli oni swoje imperium kolonialne.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 20:11:35