Czytaj więcej"/> Drukuj
Bitwa pod Torgau (3 listopada 1760 roku) miała miejsce podczas trzeciej wojny śląskiej.
W bitwie tej Fryderyk II po raz pierwszy podzielił swoje oddziały. Król planował następujący wariant uderzenia: jego siły główne miały za zadanie obejść pozycje austriackie i zmusic je do odwrotu, natomiast korpus Zietena w sile 15000 ludzi miał rozbić przeciwnika uderzeniem frontalnym.
Austriacy pod wodzą Dauna stali jednak na dogodnych pozycjach - lewe skrzydło odgradzała Łaba, prawe natomiast skryte było za wzgórzami, na których rozmieszczona była silna artyleria. Od frontu Austriaków osłaniały liczne zarośla, rozpadliny i moczary. Podobnie osłoniony był korpus generała Lasena. Podczas marszu Prusacy pod wodzą St.Ignonsa zostali zaatakowani przez huzarów Zietena, a dowódca pruski dostał się do niewoli.
Fryderyk tymczasem obszedł prawe skrzydło austriackie i uderzył na nie 10 batalionami grenadierów, mimo że jego artyleria i gros sił głównych nie dotarły jeszcze na plac bitwy. Siły Dauna odparły jednak atak pruski silnym ostrzałem artyleryjskim. W przciągu zaledwie pół godziny padło 5000 grenadierów pruskich.
Po nadejściu swoich sił głównych Fryderyk nakazał kolejny atak, również odrzucony przez Austriaków. Wtedy przeciwko pruskiej piechocie ruszyli kirasjerzy Dauna, którzy odrzucili Prusaków do okolicznych lasów. Gdy na placu bitwy pojawiła się pruska kawaleria została za pierwszym razem odparta przez austriaków. Drugi atak pruski był już pomyślny- szczególnie kirajerów Spaena. Atak piechoty austriackiej został odparty, a żołnierze rozpoczęli odwrót. Wtedy na plecy Austriaków uderzyły siły Zietena, zdobywając działa przeciwnika na wzgórzu i rozpoczynając z nich ostrzał uciekającego wroga.
Dwukrotne próby odzyskania wzgórza zakończyły się niepowodzeniem. Austriacy wycofali się. Bitwa zakończyła się dopiero pod wieczór i przyniosła zwyciestwo wojskom pruskim oraz olbrzymie straty obu stronom.
Siły przeciwników:
Prusacy: 58500 ludzi (35000 piechoty, 13500 kawalerii, 256 dział)
Austriacy: 52000 ludzi (42000 piechoty, 10000 kawalerii, 275 dział)
Straty:
Prusacy: 16751 ludzi
Austriacy: 15200 ludzi
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-13 12:19:17