Czytaj więcej"/> Drukuj
W latach 1108-1125 r. a więc w okresie pomiedzy pierwszą i drugą wyprawą krzyżową doszło do kilku bitew chrześcijan z muzułmanami.
W roku 1108 pod Manbidżu kilka tysięcy rycerzy Baldwina i Beduinów Adżalego starło się z armią Ridwana z Aleppo i sił Tankreda. Bitwa była bardzo zacięta, a po obu jej stronach walczyli zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Pod naporem Turków Dżawalego Frankowie Tankreda zaczęli się już cofać, gdy wtem Beduini zobaczyli wierzchowce pozostawione przez Franków w odwodzie. Większość z nich zdezerterowała z pola bitwy chcąc ukraść te konie. Osamotniony Baldwin z niedobitkami swoich rycerzy zmuszony był ratować się ucieczką. Poległo około 2000 chrześcijan.
W roku 1115 Frankowie zaatakowali obóz muzułmanów Ibn Bursuka. Muzułmanie wpadli w panikę i rozpoczeli bezwładną ucieczkę w okolice Tall Danisu, skąd odpierali ataki chrześcijan. W końcu widząc beznadziejność sytuacji namiestnik turecki wycofał się na czele niedobitków swojej armii w kierunku AL-Dżaziry. Zwycięstwo Franków pod Tall Danisem połozyło kres próbom odzyskania Syrii przez sułtanów seldżuckich.
W roku 1119 oddziały frankijskie pod dowództwem Rogera z Antiochii uderzyły na siły turkmeńskie Ilghaziego pod Artach. Frankowie nie mieli najmniejszej szansy przebicia się przez hordy turkmeńskich kawalerzystów i łuczników. Przeciwnik zaatakował dziesiątkując chrześcijan i tylko nielicznym udało się ujść pogromu. Roger poległ w boju. Miejsce tej bitwy Frankowie nazwali Krwawym Polem. Jeńców frankijskich torturowano i zabijano a część zapędzono do Aleppo gdzie zamęczono ich na śmierć na ulicach miasta. Klęska na Krwawym Polu odbiła się szerokim echem w całej Ziemi Świętej.
Kolejna bitwa miała miejsce w roku 1125 pod Azaz. Oddziały Baldwina zadały klęskę muzułmanom. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najkrwawszych w historii krucjat.
Po bitwie zawarto rozejm, a w Syrii na okres 2 lat zapanował spokój.
Zobacz też:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-03 05:25:08