Czytaj więcej"/> Drukuj
Betlejem -
Betlejem, Bayt Lahm (z hebrajskiego "miejsce chleba") - miasto w środkowej części Palestyny.
Położone w Judei, na obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu, 10 km na południe od Jerozolimy, na wysokości 765 m n.p.m. Aglomeracja Betlejem obejmuje jeszcze miasta Beit Jala i Beit Sahour. Ludność ok. 30 tys., w większości Palestyńczycy chrześcijańskiego i muzułmańskiego wyznania - chrześcijanie stanowią 1/3 ludności, jednak wielu z nich wyemigrowało w latach 2000-2003. W latach 1967-1995 miasto znajdowało się pod okupacją Izraela, od 1996 roku, na mocy układu z Oslo, jest częścią Autonomii Palestyńskiej.
Betlejem jest ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan i miejscem pielgrzymek, jako biblijne miejsce urodzenia króla Dawida i Jezusa z Nazaretu. Jest w nim kościół Narodzenia (zbudowany w 326 roku przez Konstantyna Wielkiego, w 550 roku przebudowany przez Justyniana I Wielkiego, a w XII wieku przez krzyżowców), pod którym znajduje się Grota Narodzenia.
W 2002 roku kościół był okupowany przez grupę ok. 40 bojowników palestyńskich, którzy schronili się tam w czasie akcji policyjnej wojsk izraelskich - po 5-tygodniowym oblężeniu zawarto porozumienie, na mocy którego część bojowników została odesłana do Gazy, a kilkunastu deportowano do krajów europejskich. Po uwolnieniu kościoła znaleziono w nim kilkadziesiąt założonych ładunków wybuchowych. Miasto znajduje się od tej pory pod zaostrzoną kontrolą - blokada dróg i okresowe wprowadzanie godziny policyjnej.
W mieście znajduje się też kościół Św. Katarzyny, klasztory, oraz założony w 1973 roku uniwersytet. Gospodarka obejmuje rzemiosło, handel i drobny przemysł, m.in. pamiątkarstwo, uprawę winnic, fig i oliwek. Duże znaczenie gospodarcze ma turystyka.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-28 22:05:31