Czytaj więcej"/> Drukuj

Berno, leżące nad rzeką Aare, która dzieli miasto na dwie części połączone mostami. Miasto zostało założone w 1191 roku przez księcia Bertolda V von Zähringen. Według legend nazwę swą wzięło od pierwszego niedźwiedzia zabitego na polowaniu przez założyciela miasta (w miejscowym dialekcie Bärn oznacza niedźwiedź) Do dnia dzisiejszego miś stanowi maskotkę miasta.
Berno jest dzisiaj ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowi siedzibę centralnych władz, zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych. Mimo to miasto nie straciło nic ze swojego prowincjonalnego uroku.

Bez wątpienia za największą atrakcję Berna można uznać stare miasto, wpisane na światową listą dziedzictwa kultury UNESCO. W 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je głównie przy użyciu piaskowca, co nadało mu małomiasteczkowy charakter. W centrum starówki znajduje się katedra św. Wincentego, wzniesiona w stylu późnogotyckim w latach 1421-1575, Płaskorzeźba zdobiąca portal katedry z 1490 roku przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Najwspanialsze witraże katedry, przedstawiają słynne wydarzenia ze Starego Testamentu. Są dziełem miejscowych artystów, którzy sekret barwienia szkła zabrali do grobu. Dodatkową atrakcję stanowi 100 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Alp Berneńskich. 	Szczególnie warte zobaczenia są ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150m od siebie usytuowanych jest jedenaście ΧVІ -wiecznych fontann z figurami. Najpopularniejsza z nich, Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wyjątkowy charakter tym ulicom nadają arkady, ciągnące się na odcinku 6km. Przy Kramgasse wznosi się również słynna Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530r. Niegdyś była ona częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, oferując kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się 3 minuty na rok.

W Bernie nie można narzekać na brak muzeów. Muzeum Sztuk Pięknych szczyci się bogatymi zbiorami prac Paula Klee, liczącymi ponad 2000 eksponatów, a także włoskich i szwajcarskich mistrzów: Fra Anngelico ‘Madonna z Dzieciątkiem’, Ferdinanda Hodlera, jak również obrazami Cèzanne’a, Mattise’a i Piccasa. Berneńskie Muzeum Historyczne prezentuje makabryczne płaskorzeźby ‘Taniec Śmierci” Niklausa Manuela, a także skarby Habsburgów. Ogromnych emocji dostarcza wizyta w domu Alberta Einsteina, gdzie w ciasnym dwupokojowym mieszkaniu wybitny fizyk w 1905r. stworzył teorię względności.

Niebywałą atrakcją jest możliwość bezpłatnego zwiedzenia monumentalnego gmachu Bundeshäuser, będącego siedzibą Zgromadzenia Federalnego. Nie tylko wnętrze budynku zapiera dech w piersiach, lecz również jego wspaniałe oświetlenie po zmroku.

Nad brzegiem rzeki Aare znajdują się niedźwiedzie jamy, Bärengraben, które od 150 lat stanowią schronienie dla tych zwierząt. Kolejną przyrodniczą atrakcję stanowi berneńskie rozarium, które zachwyca zbiorem ok. 200 gatunków róż, oraz przepiękną panoramą. Rzeka Aare cieszy nie tylko oczy turystów. W letnie dni mieszkańcy Berna i turyści lubią spływać w dół rzeki. Rozpoczynają swą podróż w dzielnicy Sandrain i płyną niesieni wartkim nurtem do Marzili gdzie znajdują się odkryte baseny.


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 07:54:20