Czytaj więcej"/> Drukuj
Bernard_z_Clairvaux -
Bernard z Clairvaux (1091-1153) - święty, od 1115 opat klasztoru Clairvaux, filozof, uczony, wpływowy teolog XII wieku. Odgrywał dużą rolę polityczną, był propagatorem II krucjaty.
Bernard z Clairvaux urodził się w rodzinie arystokratycznej, na zamku Fontaine koło Dijon we Francji. W r. 1113 został mnichem w pobliskim klasztorze cystersów w Cîteaux. Dwa lata później zakłada klasztor cystersów w Clairvaux i zostaje jego pierwszym opatem. Następuje wielki rozkwit tego klasztoru, dzięki czemu szybko powstają następne (w liczbie stu sześćdziesięciu).
Bernard z Clairvaux staje się słynny dzięki przypisywanym mu cudom, talentowi oratorskiemu, wiedzy filozoficznej, silnej osobowości i duchowości. Staje się doradcą książąt, biskupów i papieży. Przypisuje mu się autorstwo reguły zakonu Templariuszy. W czasie walki o tron papieski między papieżem Innocentym II a antypapieżem Anakletem II jego rozstrzygnięcie wsparte przez św. Norberta z Xanten przechyla szalę na rzecz Innocentego II.
Na prośbę papieża Eugeniusza III rozpoczyna w r. 1146 działalność w celu zorganizowania II wyprawy krzyżowej. Kazanie wygłoszone w Vézelay wzbudza w całej Francji wielki entuzjazm. Wkróce tworzą się armie ochotników w Lotaryngii, Flandrii i Niemczech. Dołącza też król Francji, Ludwik VII. Krucjata kończy się klęską, co powoduję ogromne rozczarowanie Bernarda z Clairvaux. Umiera w swoim macierzystym klasztorze 20 sierpnia 1153 r. W r. 1174 zostaje kanonizowany, a w r. 1830 ogłoszony doktorem Kościoła.
Święto jego imienia przypada w Kościele katolickim w dniu 20 sierpnia.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-25 11:37:11