Czytaj więcej"/> Drukuj
Berlin -
Berlin to stolica i największe miasto Niemiec, położone nad rzeką Sprewą. Leży tylko około 70 kilometrów od granicy z Polską. Zajmuje powierzchnię 890 km², a zamieszkuje je około 3,4 mln osób.

Historia

Berlin -
Berlin -

Założony w IX wieku przez plemiona słowiańskie jako Berolina. Od 1864 roku jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Przed ponownym zjednoczeniem Niemiec miasto było podzielone na część wschodnią należącą do NRD - jako jej stolica - i część zachodnią (Berlin Zachodni) stanowiącą eksklawę RFN. W latach 1948-49 Rosjanie wprowadzili blokadę Berlina Zachodniego, na co alianci odpowiedzieli uruchomieniem mostu powietrznego z zaopatrzeniem. W latach 1961-1989 Berlin Zachodni był otoczony murem berlińskim, którego zburzenie było symbolem zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich.

Gospodarka

Berlin jest wielkim ośrodkiem gospodarczym i finansowym, a także wielkim ośrodkiem komunikacyjnym np. porty lotnicze, autostrady, dworce kolejowe.


Kultura

Berlin, w porównaniu z innymi stolicami europejskimi, posiada niewiele zabytków. Za to znaleźć tu można wiele muzeów i innych instytucji kultury. Interesujące są także miejskie ogrody.
Opery: Teatry
Berlin -


Edukacja

W Berlinie są 4 Uniwersytety i 13 szkół wyższych, które mają około 150.000 studentów:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-03 18:06:29