Czytaj więcej"/> Drukuj
Belemnity
Systematyka
Typ:mięczaki
Gromada:głowonogi
Podgromada:płaszczoobrosłe
Rząd:dziesięciornice
Podrząd:belemnity
Nazwa systematyczna
Belemnoida

Belemnity (Belemnoidea) - podrząd wymarłych morskich głowonogów z rzędu Decabrachia (dziesięciornice), zamieszkujących Ziemię w okresie od ok. 210 do 45 milionów lat temu. Posiadały wytrzymały endoszkielet oraz otaczający ciało sztywny "płaszcz", które doskonale zachowały się do naszych czasów. Według niektórych systemów klasyfikacyjnych belemnity mają status rzędu.
Uważa się, że belemnity wywodzą się od tych samych przodków, co amonity. Pierwsze odnalezione okazy pochodzą sprzed 208 mln. lat, a więc w karbonie. Zwierzęta te przypominały współczesne kałamarnice, ale zamiast obecnych u kalmarów przyssawek, ich dziesięć odnóży było wyposażonych w haczyki. Belemnity były drapieżnikami; chwytały małe morskie zwierzęta, m.in. ryby, i pożerały je za pomocą podobnych do dzioba szczęk. Świetnie przystosowane do drapieżnictwa, poruszały się szybko i zręcznie, często w składających się z kilkunastu osobników grupach.
Belemnity różniły się kształtem, choć generalnie miały one wydłużone, aerodynamiczne ciało. Przekrój poprzeczny był "cygarokształtny": u niektórych osobników bardziej stożkowaty, a u innych bardziej zaokrąglony.
Przyjmując Belemnoidea za rząd, można podzielić go na pięć podrzędów:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 19:08:43