Czytaj więcej"/> Drukuj
Bawaria (niem. Bayern) to najdalej położony na południe i o największej powierzchni kraj związkowy w Niemczech.

Informacje ogólne

Geografia

Bawaria graniczy z Austrią, Czechami oraz krajami związkowymi Badenią-Wirtembergią, Hesją, Turyngią oraz Saksonią.
Przez kraj płyną dwie duże rzeki: Dunaj i Men. Rzeki połączone są Kanałem Ren-Men-Dunaj.

Podział administracyjny

Siedem okręgów regencyjnych (Regierungsbezirke): Dolna Frankonia (Würzburg), Górna Frankonia (Bayreuth), Środkowa Frankonia (Ansbach), Szwabia (Augsburg), Górny Palatynat (Regensburg), Górna Bawaria (Monachium) i Dolna Bawaria (Landshut). Mieszkańcy każdego z tych regionów posiadają nieco odrębną kulturę i rozpoznawalny akcent językowy.

Rolnictwo i przemysł

Bawaria jest najbogatszym regionem współczesnych Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy (w tym samochodowy), lotniczy, włókienniczy, rafineryjny (ropa dostarczana jest rurociągami z portów Morza Śródziemnego).
Nazwa znanego producenta samochodów - BMW - znaczy "Bawarskie Zakłady Samochodowe" (Bayerische Motoren Werke).
Wysoko rozwinięte i wydajne jest też bawarskie rolnictwo. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.

Kultura i sport


Religia Bawaria jest krajem o tradycji katolickiej. Z miejscowości Marktl am Inn w południowo-wschodniej Bawarii pochodzi papież Benedykt XVI.
Znani Bawarczycy:
Słynny festiwal piwa Oktoberfest odbywa się we wrześniu (od 1811 roku) i jest największym festiwalem tego typu na świecie. Początek imprezy jest wyznaczany na dwa tygodnie przed pierwszą niedzielą października, a festiwal trwa dwa tygodnie (dokładnie od piątku do niedzieli czyli 17 dni).
W Bawarii znajdują się znane ośrodki sportów zimowych (jak: Garmisch Partenkirchen czy Berchtesgaden) oraz wodnych.
W Monachium, Würzburg i Erlangen znajdują się uniwersytety.
Zabytki

Historia Bawarii

W VIw. obecna Bawaria wchodziła w obszar państwa plemiennego Bawarów. Od 788r. znajdowała się w granicach państwa Franków. Następnie w Rzeszy Niemieckiej. Od 1180 do 1918 Bawaria była rządzona przez członków dynastii Wittelsbachów, którzy od 1623r. byli elektorami. W 1806 stała się królestwem. W 1815 do Bawarii włączono Palatynat Reński. Od 1818r. Bawaria stała się monarchią konstytucyjną. W 1871r. została włączona do cesarstwa niemieckiego, z zachowaniem odrębności, które zlikwidowano w 1919r. W 1949r. weszła w skład Republiki Federalnej Niemiec.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 16:03:55