Czytaj więcej"/> Drukuj
BBC - skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Radiowo-Telewizyjna, powstała w 1922 r. z inicjatywy grupy amatorów radia.
Pierwszym dyrektorem generalnym BBC był John Reith, który wyznaczył cele rozgłośni: Niezależność, Bezstronność i Rzetelność.
W 1927r. na mocy Królewskiego Przywileju BBC zostało przekształcone w instytucję publiczną, stanowiącą do dziś podstawę działania publicznego radia i TV w Wielkiej Brytanii. W 1932 r. zaczęło nadawać pierwsze ogólnoświatowe programy radiowe. W czasie II wojny światowej BBC stanowiło dla słuchaczy jedno z nielicznych źródeł szybkiej i rzetelnej informacji na temat przebiegu działań wojennych i politycznych. W 1936 r. jako pierwsze na świecie, rozpoczęło nadawanie regularnych programów telewizyjnych. 7 września 1939 r. BBC nadało pierwszą audycję w języku polskim, którą otworzyło przemówienie ambasadora Rzeczpospolitej w Londynie, Edwarda Raczyńskiego w związku w agresją Niemiec na Polskę. Swój pierwszy dziennik telewizyjny BBC wyemitowała 5 lipca 1954 r. o 19.30. Trwał 22 minuty - nie pokazywano prezenterów, a wiadomości czytał lektor. Po raz pierwszy twarz prezentera dziennika pokazano rok później, a pierwsza w Wielkiej Brytanii kobieta wystąpiła w tej roli w 1960 r.
Korporacja utrzymuje się z produkcji własnych programów, abonamentu telewizyjnego (osiem kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. Nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-31 03:55:53