Czytaj więcej"/> Drukuj
Azerbejdżan, Republika Azerbejdżanu – państwo w Azji nad Morzem Kaspijskim, graniczące z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją.
br />

Ustrój polityczny

Azerbejdżan jest republiką prezydencką. Głowa państwa jest prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Do jego uprawnień należy m.in. nominowanie ministrów. Ciałem ustawodawczym jest pięćdziesięciomiejscowy parlament, również wybierany w wyborach powszechnych. Prawo wyborcze przysługuje każdemu obywatelowi kraju, który ukończył osiemnaście lat.
Zob. Prezydenci Azerbejdżanu.

Historia

Od roku 1920 kraj był częścią ZSRR jako Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka (1920-1922 i od 1936). W latach 1922-1936 razem z Gruzją i Armenią wchodził w skład Federacyjnej Zakaukaskiej SRR. Dnia 30 sierpnia 1991 r. ogłosił suwerenność, ale formalnie stał się państwem niepodległym 18 września 1991 r., po czym przystąpił, podobnie jak 11 innych republik byłego ZSRR do WNP. Od ogłoszenia niepodległości nieroztrzygnięty konflikt z Armenią o Górski Karabach.

Demografia

Azerbejdżan jest najludniejszym państwem Zakaukazia, mieszka tutaj 7,401 mln mieszkańców, z czego Azerowie stanowią 78,1%. Wśród mniejszości narodowych największą grupę stanowią Rosjanie. Północną część kraju zamieszkują liczne, głównie kaukaskojęzyczne narody, takie jak np. Rutulowie, Cachurzy, Lezgini, ale także Tatowie, Tałysze, Kurdowie, itp.
Wśród wierzących dominującą religią jest islam szyicki, sunnici są w mniejszości. Poza tym istnieje pewna liczba wiernych kościoła ormiańskiego oraz prawosławni Rosjanie.
Zgodnie z konstytucją obowiązuje rozdział religii od państwa, zaś wszystkie religie są wobec prawa równe.

Podział administracyjny

Kraj jest podzielony na:
Wydzieloną częścią Azerbejdżanu pozostaje eksklawa Nachiczewan, mająca status republiki autonomicznej (azer. muxtar respublika).

Kultura

Święta państwowe
Data Polska nazwa Oryginalna nazwa
1 stycznia Nowy Rok Yeni il
8 marca Dzień Kobiet Qadınlar günü
20-21 marca Święto Wiosny Novruz bayramı
9 maja Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem Faşizm üzərində qələbə
28 maja Dzień Republiki Respublika günü
15 czerwca Dzień Ocalenia Narodowego Milli qurtuluş günü
26 czerwca Dzień Wojska Silahlı qüvvələr günü
18 października Dzień Niepodległości Milli müstəqillik günü
12 listopada Dzień Konstytucji Konstitusiya günü
17 czerwca Dzień Odrodzenia Narodowego Milli dirçəliş günü
31 grudnia Dzień Jedności Azerów na Świecie Ümumdünya azərbaycanlılarının həmrəylik günü

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-19 18:27:01